Σπουδαίο διπλό της ΑΕΚ μέσα στην Τούμπα

Τσιγκρίνσκι και Λιβάγια καθάρισαν για την ΑΕΚ, οι “κιτρινόμαυροι” μετά τη νίκη, πάτησαν ξανά στη δεύτερη θέση.

Διπλό με αέρα Champions League πέτυχε η ΑΕΚ στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 0-2, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των playoffs της Super League.

Οι “κιτρινόμαυροι” πλέον βρίσκονται πάνω από τον ΠΑΟΚ στη μεταξύ τους ισοβαθμία με 59 βαθμούς. Σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Τσιγκρίνσκι και ο Λιβάγια από την άσπρη βούλα, αντίθετα ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι και προσπαθούσε να αναπτυχθεί στους χώρους, ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να κρατήσει την σωστή αμυντική του λειτουργία.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πολύ νωρίς στο παιχνίδι και μόλις στο 7’ ο Κρίστιτσιτς πήρε την μπάλα λίγο μπροστά από τη μεσαία γραμμή, έκανε το σουτ αλλά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Στο 18’ ο Κρίστιτσιτς έβαλε στην επίθεση απο αριστερά τον Λόπες, ο Πορτογάλος με την σειρά του έφερε την μπάλα μπροστά του αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάτος που έκοψε.

Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν σε απόλυτη εγρήγορση και στο 23’ ο Τσιγκρίνσκι έβγαλε από δεξιά για τον Παουλίνιο, ο Πορτογάλος έκανε την παράλληλη σέντρα στην περιοχή, χωρίς να βρει κάποιον συμπαίκτη του με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Κοντά στο γκολ βρέθηκε η ΑΕΚ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λιβάγια εκτέλεσε με το δεξί από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στον Εσίτι, άλλαξε πορεία και ο Πασχαλάκης τελευταία στιγμή απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ βρήκε τελικά το γκολ που δικαιούνταν με βάση την εικόνα της. Ο Τσιγκρίνσκι μετά την εκτέλεση κόρνερ, κέρδισε την διεκδίκηση ανάμεσα στον Βαρέλα και τον Μάτος. Ο Πασχαλάκης έκανε λάθος έξοδο, δεν βγήκε και ο Ουκρανός με το κεφάλι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Ένα γκολ χώριζε τις δύο ομάδες, όταν οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να προηγείται.

Στο 52’ μετά την ωραία συνεργασία του Γιαννούλη με τον Σφιντέρσκι, η μπάλα έφτασε στον Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Μπάρκα.

Δύο λεπτά αργότερα (54’) ήταν σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει ξανά. Ο Μάνταλος βρήκε κάθετα μέσα στην περιοχή τον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος κάνει ένα σουτ από αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ευκαιρία να ισοφαρίσει έχασε ο ΠΑΟΚ στο 60’. Ο Μπίσεσβαρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της ΑΕΚ όταν ο Σιμόες δεν έδιωξε σωστά, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 78’ ο Γιαννούλης έβγαλε παράλληλα, στον Άκπομ όμως ο δεύτερος δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και ο Μπάρκας μπλόκαρε με ευκολία.

Ο Μάρκο Λιβάγια έκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους στο 81’ από την άσπρη βούλα μετά από υπόδειξη του διαιτητή και τον έλεγχο του VAR. Ο Μιχαηλίδης πάτησε τον Βέρντε εντός περιοχής. Ο Κροάτης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ πλέον ΑΕΚ βρίσκεται πάνω από τον ΠΑΟΚ στη μεταξύ τους ισοβαθμία με 59 βαθμούς.

Σκόρερ: 42′ Τσιγκρίνσκι, 81’ Λιβάγια (πεν)

Κίτρινες: Μάτος, Φερέιρα, Βαρέλα / Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Mπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος(82’ Σιμάνσκι), Κρίστισιτς, Αλμπάνης(62’ Βέρντε), Λιβάγια(82’ Οικονόμου), Ολιβέιρα(87’ Αραούχο)

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος(46’ Ροντρίγκο) , Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι(46’ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Καντουρί, Τζόλης(56’ Μιχαηλίδης), Στοχ(76’ Λάμπρου), Σβιντέρσκι(56’ Άκπομ)