Άρσεναλ-Νιούκαστλ: Επέστρεψαν στις νίκες οι «Κανονιέρηδες»

Η Άρσεναλ νίκησε τη Νιούκαστλ και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο Άνφιλντ.

Για την 13η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ επιβλήθηκε με 2-0 της Νιούκαστλ και βρήκε ξανά τον δρόμο για τις νίκες, μετά την ήττα με 4-0 στο Άνφιλντ.

Οι “Κανονιέρηδες” ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 56ο λεπτό με τον Σακά. Ο νεαρός Άγγλος διεθνής εξτρέμ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Ταβάρες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντουβράνκα.

Δέκα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Αρτέτα έκανε δύο τα τέρματα της, με δράστη τον Μαρτινέλι. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός δέχτηκε την πάσα από τον Τομιγιάσου και με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 2-0.

Σκόρερ: 56′ Σακά, 66′ Μαρτινέλι

Κάρτες: 76′ Ομπαμεγιάνγκ – 44′ Ρίτσι, 48′ Κραφθ, 63′ Λασέλς

Άρσεναλ(Αρτέτα): Ράμσντέιλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Ταβάρες, Λοκόνγκα, Σμιθ-Ρόου, Όντενγκααρντ, Σακά (64′ Μαρτινέλι), Παρτέι (85′ Ελνένι), Ομπαμεγιάνγκ (76′ Λακαζέτ)

Νιουκάστλ(Χάουϊ): Ντουβράνκα, Λασέλς, Σαρ, Κραθφ, Γουίλοκ, Φρέιζερ, Ρίτσι (67′ Αλμιρόν), Ζοέλινγκτον (67′ Μέρφι), Σέλβι (89′ Χέϊντεν), Σαιντ Μαξιμέν, Γουίλσον