Λίβερπουλ – Άρσεναλ: Θριαμβευτές στο ντέρμπι οι “Κόκκινοι”

Η Λίβερπουλ πήρε θριαμβευτική νίκη στο Άνφιλντ, καθώς διέλυσε την Άρσεναλ.

Στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Premier League, η Λίβερπουλ πήρε τεράστια νίκη με 4-0 στο Άνφιλντ κόντρα στην Άρσεναλ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “Κανονιέρηδες” είδαν να σταματάει το σερί των 10 αήττητων αγώνων, μετά την ευρεία νίκη των “Κόκκινων”, με τα τέρματα των Σαλάχ, Ζότα, Μιναμινο και Μανέ.

Η Λίβερπουλ είχε την υπεροχή στο παιχνίδι, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία της Άρσεναλ μέχρι το 30ο λεπτό, που ο Μανέ βρέθηκε στην περιοχή έκανε το σουτ που σταμάτησε πάνω στον γκολκίπερ των κανονιέρηδων.

Στο 35′, η Λίβερπουλ βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ. Τότε, ο Τσιμίκας έκανε την κούρσα από τα αριστερά έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Σαλάχ, ο οποίο έκανε το σουτ όμως ο Ράμσντέιλ έκανε εξαιρετική επέμβαση.

Δύο λεπτά αργότερα, η συνεργασία Τσάμπερλεϊν, Αλκάνταρα κατέληξε στον Άρνολντ που έκανε το σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ να αναδείξει τα αντανακλαστικά του.

Στο 40ο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ. Ο Άρνολντ εκτέλεσε φάουλ, ο Μανέ πήρε την καρφωτή κεφαλιά και νίκησε τον Ράμστείλ.

Οι Ρεντς διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 52ο λεπτό. Ο Ταβάρες έκανε ολέθριο λάθος έδωσε την μπάλα στον Ζότα στην περιοχή, ο Πορτογάλος πέρασε τον Ράμσντέιλ και πλάσαρε σε κενή εστία.

Στο 57′, ο Μανέ εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην άμυνα της Άρσεναλ έκανε το γυριστό αλλά εισέπραξε το “όχι” από τον Ράμσντέιλ.

Η Λίβερπουλ σκόραρε εκ νέου στο 74ο λεπτό με τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος, πήρε την μπάλα από τον Μανέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Ένα λεπτό μετά την έλευση του στον αγωνιστικό χώρο, ο Μιναμίνο έγραψε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Ιάπωνας δέχτηκε την πάσα του Άρνολντ και με ωραίο τελείωμα υπέγραψε το τελικό 0-4.

Σκόρερ: Μανέ 40′, Ζότα 52′, Σαλάχ 74′, Μιναμίνο 77′

Κάρτες: Μανέ 44′, Φαμπίνιο 70′

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Βαν Ντάικ, Μάτιπ, Άρνολντ, Τσιμίκας, Αλκάνταρα(84′ Μόρτον), Τσάμπερλεϊν(76′ Χέντερσον), Φαμπίνιο, Σαλάχ, Ζότα(76′ Μιναμίνο), Μανέ

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράμστείλ, Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τομιγιάσου,Ταβάρες, Παρτέι(84′ Ελνένι), Λοκόνγκα(53′ Νάιλς), Σμιθ-Ρόου, Σακά, Λακαζέτ(67′ Όντενγκααρντ), Ομπαμεγιάνγκ