Αρτέτα: «Είμαι βέβαιος ότι θα προκριθούμε»

Η Άρσεναλ μπορεί να δέχθηκε την ήττα με 2-1, αλλά ο Μίκελ Αρτέτα εμφανίστηκε αισιόδοξος για την ρεβάνς

Η Άρσεναλ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Βιγιαρεάλ στο «Ντε Λα Κεράμικα» και στην μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Μικέλ Αρτέτα δήλωσε αισιόδοξος για την πρόκριση στην Αγγλία.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν χάσει για τελευταία φορά μακριά από το γήπεδό τους από την Ρεν (3-1), στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στους «32», τη σεζόν 2018-2019.

Από τότε, μέχρι τη χθεσινή ήττα, το ρεκόρ των Λονδρέζων είναι 9 νίκες και 3 ισοπαλίες, αριθμούς που συμπλήρωσαν με την εκτός έδρας νίκη τους 4-0 επί της Σλάβια Πράγας, στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Δεν θέλαμε να έρθουμε εδώ και να χάσουμε, αλλά όπως έχει εξελιχθεί το παιχνίδι, πρέπει να αποδεχτούμε το αποτέλεσμα. Εάν έπρεπε να το χάσουμε αυτό είναι ίσως το καλύτερο αποτέλεσμα που θα μπορούσαμε να είχαμε. Ήταν δύο διαφορετικά ημίχρονα. Αρχίσαμε να είμαστε όπως πρέπει στο δεύτερο ημίχρονο ενώ στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν πολλές στιγμές όπου δεν ήμασταν καλοί. Ξεκινήσαμε να κυνηγάμε και δεν ήμασταν ακριβείς με την μπάλα. Είχαμε αρκετό έλεγχο του παιχνιδιού. Δεν δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ομπαμεγιάνγκ στο τέλος για να ισοφαρίσουμε το παιχνίδι. Είμαι βέβαιος ότι θα έχουμε την ευκαιρία να κερδίσουμε και να προκριθούμε».