«Άσφαιρος» για 690 λεπτά στην Premier League ο Βέρνερ!

Φαίνεται να δυσκολεύεται αφάνταστα στο αγγλικό πρωτάθλημα ο Γερμανός επιθετικός

Το… αντίδοτο για την επιστροφή στις νίκες βρήκε στη 19η αγωνιστική της Premier League η Τσέλσι, καθώς το βράδυ του Σάββατου (16/1) κέρδισε δύσκολα με 1-0 τη Φούλαμ στο Κρέιβεν Κότατζ, ύστερα από τρία συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Τους τελευταίους μήνες, στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ δεν επικρατεί και το καλύτερο κλίμα, γεγονός που ίσως έχει επηρεάσει τις αποδόσεις αρκετών ποδοσφαιριστών και ένας από αυτούς είναι σίγουρα ο Τίμο Βέρνερ.

Ο Γερμανός φορ αντιμετωπίζει περίοδο μεγάλου ντεφορμαρίσματος με ατράνταχτη απόδειξη την ανεπανάληπτη ευκαιρία που πέταξε στα… σκουπίδια στην αναμέτρηση των «μπλε» με τη Φούλαμ, όταν ολομόναχος στις καθυστερήσεις σε τετ-α-τετ με τον Αλφόνς Αρεολά, αστόχησε απελπιστικά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Με αυτά και με εκείνα, ο 24χρονος επιθετικός συμπλήρωσε 10 ματς που δεν «πλήγωσε» τα αντίπαλα δίχτυα, τα οποία μεταφράζονται σε 690 ολόκληρα λεπτά συμμετοχής χωρίς γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα! Τελευταία ομάδα που ο Βέρνερ κατάφερε να σκοράρει εναντίον της, είναι η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στη «βαριά» ήττα των ουραγών με 4-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ στις 7/11/2020.

Από τότε, ο περσινός αρχισκόρερ της Λειψίας που έκανε… πάρτι στην Bundesliga, προσπαθεί να βρει τον εαυτό του, έχοντας φυσικά αντιληφθεί, εδώ και καιρό, ότι το υψηλότατο επίπεδο της Premier League δεν έχει ουδεμία σχέση με αυτό του γερμανικού πρωταθλήματος…