Asian Champions League: Πρωταθλήτρια η Αλ Αΐν

Η Αλ Αΐν νίκησε στον τελικό τη Γιοκοχάμα Μαρίνος και κατέκτησε το ασιατικό Champions League

Η Αλ Αΐν κατέκτησε το τρόπαιο της ασιατικής διοργάνωσης για δεύτερη φορά στην ιστορία της, καθώς νίκησε την Γιοκοχάμα Μαρίνος με 5-1.

Η Αλ Αΐν που προπονητής της είναι ο Ερνάν Κρέσπο πήρε αέρα δύο τερμάτων με Ραχίμι (8’) και Ρομέρο (33’ πέν.), προτού οι φιλοξενούμενοι μειώσουν με τον Ματέους στο 40’.

Η Γιοκοχάμα έμεινε με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους λόγω αποβολής του Ποπ, κάτι που οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και δεν άργησαν να κάνουν το 3-1 με τον Ραχίμι στο 67’, ο Λαμπά διεύρυνε το σκορ με τα δύο γκολ στο φινάλε (90+1′, 90+5’).

Η Αλ Αΐν έκλεισε έτσι θέση στο νέο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων που θα γίνει το 2025.