Ασταμάτητη η Γιουβέντους

Η εμβόλιμη 30η αγωνιστική της Serie A άνοιξε σήμερα με δύο αναμετρήσεις, με την “Μεγάλη Κυρία” να επικρατεί εκτός έδρας επί της Κάλιαρι με 0-2, ενώ ισόπαλες σε 1-1 αναδείχτηκαν Μίλαν και Ουντινέζε.

Κάλιαρι-Γιουβέντους 0-2

Κάλιαρι και Γιουβέντους ήρθαν αντιμέτωπες στο Sardegna Arena, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 0-2.

Η Γιουβέντους στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση, απείλησε ατο αντίπαλο τέρμα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22′. Ο Μπερναρντέσκι εκτέλεσε το κόρνερ και βρήκε τον Μπονούτσι, ο οποίος με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και από τις δύο πλευρές, αλλά το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες απείλησαν την αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, παρ’όλα αυτά, έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, λίγο πριν την συμπλήρωση των 90′. Στο 85′, ο Μπενανκούρ άφησε την μπάλα στον Κέιν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση, για το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Μίλαν-Ουντινέζε 1-1

Στο Σαν Σίρο, η Μίλαν υποδέχτηκε την Ουντινέζε, με  τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς, αφού το 1-1 έμεινε ως τέλος.

Η Μίλαν ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και έχασε πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Τελικά, τα κατάφερε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Πιάτεκ. Στο 44′, ο Πολωνός βρέθηκε στην σωστή θέση μέσα στην περιοχή, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία, κάνοντας το 0-1.

Χωρίς καμία ιδιαίτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, η Ουντινέζε έφτασε στην ισοφάριση με τον Λασάνια. Στο 65′,  ο παίκτης πήρε την πάσα και έκανε το σουτ, το οποίο πήγε κατευθείαν στην αριστερή γωνία, κάνοντας το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.