Ασταμάτητη η Ιταλία-Νίκη και η Ισπανία

Εύκολα επικράτησε η Ιταλία κόντρα στο Λίχτενσταϊν , ενώ και η Ισπανία πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Μάλτα. Η Ρουμανία νίκησε τα Νησιά Φερόε, ενώ ισόπαλες ήρθαν η Σουηδία και η Νορβηγία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro.

Ιταλία-Λίχτενσταϊν

Υπερθέαμα με.. έξι γκολ χάρισε στους φιλάθλους της και όχι μόνο η Ιταλία, η οποία κυριάρχησε επί του Λίχτενσταϊν με το επιβλητικό 6-0.

Μόλις στο 17ο λεπτό ο Σένσι, μετά από πάσα του Σπινατσόλα, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο 32’ ο Βεράτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0. Ο Κουαλιαρέλα στο 35’ με εύστοχο πέναλτι έκανε το 3-0 για τους Ιταλούς.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κάουφμαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Στο επόμενο λεπτό ο Κουαλιαρέλα εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι και σημείωσε το 4-0.

Ο Κιν στο 69’ μετά από πάσα του Κουαλιαρέλα έγραψε το 5-0. Το… τελειωτικό χτύπημα στο Λίχτενσταϊν έδωσε εφτά λεπτά αργότερα ο Παβολέτι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Μάλτα-Ισπανία

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ισπανία απέναντι στη Μάλτα στην έδρα της δεύτερης, στον έκτο όμιλο.

Ο Μοράτα στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ίδιος στο 73’ μετά από πάσα του Νάβας, σκόραρε ξανά και με 2-0 χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Ρουμανία-Νησιά Φερόε

Την ίδια ώρα η Ρουμανία επικράτησε κόντρα στα Νησιά Φερόε με 4-1, στον ίδιο όμιλο.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 26ο λεπτό ο Ντεάκ. Τρία λεπτά αργότερα ο Κεσέρου έκανε το 2-0.

Ο ίδιος στο 32’ σκόραρε και πέτυχε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 στο 40ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Ντάβιντσεν, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν το αποτέλεσμα του αγώνα.

Μάλιστα, στο 63΄ο Πούσκας , μετά από πάσα του Τσίπτσιου, σκόραρε και έγραψε το τελικό 4-1.

Νορβηγία-Σουηδία

Στον ίδιο όμιλο, σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, η Νορβηγία ήρθε ισόπαλη με τη Σουηδία με 3-3.

Ο Γιόνσεν στο 41ο λεπτό άνοιξε το σκορ του αγώνα, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Κινγκ.

Στο 59’ ο Κινγκ, μετά από ασίστ του Χένρικσεν, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 για την ομάδα του Λάγκερμπεκ.

Οι Σουηδοί μείωσαν στο 70’ με τον Κλάεσον.

Ο Κουέισον στο 86’ σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα. Ο ίδιος, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ανέτρεψε τα δεδομένα, καθώς έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 3-2 για τη Σουηδία.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν εγκατέλειψαν και στο 96’ ο Καμαρά νίκησε τον Όλσεν και έκανε το τελικό 3-3 του αγώνα

Ελβετία-Δανία

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν και η Ελβετία με τη Δανία, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 3-3.

Από νωρίς, μόλις στο 19ο λεπτό ο Φρόιλερ έδωσε το προβάδισμα στην Ελβετία.

Στο 66’ ο Τζάκα, μετά από ωραίο στρώσιμο του Ζούμπερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Εμπολό, έπειτα από πάσα του Ακαντζί, πέτυχε το 3-0.

Τα τελευταία λεπτά η Δανία πήρε τα πάνω της και έγινε πιο απειλητική.

Ο Γιόργκενσεν στο 84’ μείωσε σε 3-1, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκίτκαϊερ έκανε το 3-2.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάλσγκααρντ σκόραρε, πετυχαίνοντας το τελικό 3-3 του αγώνα.

Ιρλανδία-Γεωργία

Στον ίδιο όμιλο, νικήτρια αναδείχθηκε και η Ιρλανδία κόντρα στη Γεωργία με 1-0.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε ο Χούριχεϊν στο 35ο λεπτό.

Αρμενία-Φινλανδία

Νωρίτερα σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Φινλανδία απέναντι στην Αρμενία με 2-0.

Μόλις στο 14ο λεπτό ο Γιένσεν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Σοϊρί, στο 78ο λεπτό, μετά από ασίστ του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Λουντ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το τελικό 2-0 για την Φινλανδία.