Γλίτωσε τα Χ-ειρότερα

Η Ελλάδα “στρίμωξε” τη Βοσνία στη Ζένιτσα, κατάφερε να πάρει τον βαθμο της ισοπαλίας με 2-2 και έφυγε αλώβητη από μια δύσκολη έδρα, για την 2η αγωνιστική στα προκριματικά του Euro 2020.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο από τα τέρματα του Βίστσα και του Πιάνιτς δεν τα παράτησε και βρέθηκε κοντά ακόμα και στην ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη να το γυρίσει, έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο και με τα γκολ του Φορτούνη και του Κολοβού έφτασε στην ισοφάριση και πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Αξιζει να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Κολοβός πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Εθνικής ανδρών. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι Βόσνιοι μετά την αποβολή του Πιάνιτς, ένα λεπτό αργότερα από την μείωση της Εθνικής σε 2-1.

Οι Βόσνιοι πίεζαν ψηλά, από την αρχή της αναμέτρησης σε αντίθεση με την Ελλάδα που έψαχνε την αντεπίθεση, όμως δεν μπορεσε να κρατήσει την κατοχή.

Μόλις στο 10’ η Βοσνία έκανε το 1-0 με τον Βίστσα. Θύματα της κομπίνας στο κόρνερ έπεσαν οι Έλληνες αμυντικοί και ο παίκτης της Βοσνίας ήρθε από πίσω σε δεύτερο χρόνο άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να επιτίθενται και στο 14’ έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, όμως π διαιτητής ακύρωσε το γκολ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πιανιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 με τον Βλαχοδήμο να κάνει λάθος εκτίμηση, αφήνοντας τον ”άγαλμα”.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα στο 22’. Η Ελλάδα βγήκε στην κόντρα, ο Μπακάκης μπήκε στην περιοχή και τη μοίρασε στον Φορτούνη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, όμως αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία στο 33’ για την Εθνική, ο Μπουχαλάκης έκανε τη σέντρα, όμως η κεφαλιά του Δώνη δεν απείλησε τον Σέχιτς.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Ο Κώστας Φορτούνης από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 2-1. Ο ίδιος κέρδισε το πέναλτι και έβαλε πάλι την Ελλάδα στο παιχνίδι.

Ένα λεπτό αργότερα τα νεύρα των Βόσνιων ήταν αρκετά και ο Πιάνιτς άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, αφού μετά το σκληρό φάουλ πάνω στον Ζεκα, είδε την κόκκινη κάρτα.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος την Ελλάδας και ο Κολοβός στο 76’ έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-2, με ένα δυνατό σουτ εντός της περιοχής.

Το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Εθνική ανδρών πέτυχε ο Δημήτρης Κολοβός και ισοφάρισε σε 2-2, αλλάζοντας την εικόνα του ματς. Έπειτα από σέντρα του Ζέκα, ο Κολοβός βρήκε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η Ελλάδα δεν σταμάτησε να προσπαθεί και δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Σκόρερ: 10′ Βίστσα, 15′ Πιάνιτς / 64′ Φορτούνης (πεν.)

Κίτρινες: Κουρμπελης, Τάσος Δώνης
Κόκκινες: Πιάνιτς

Βοσνία: Σέχιτς, Μπίκατσιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Βίσκα, Ντούλγεβιτς(79’ Μιλόσεβιτς), Τζέκο(90’ Γκόγιακ) , Τσίμιροτ, Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης(79’ Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης(66’ Κολοβός), Μπουχαλάκης(46’ Μασούρας), Ζέκα, Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης.