Ασταμάτητη η Ίντερ, διέλυσε την Μπενεβέντο

“Πέταγε φωτιές” η επίθεση της Ίντερ και έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα, πέρασε από το Φρίουλι και η Σπέτσια.

Η Ίντερ διέλυσε εκτός έδρας με 2-5 την Μπενεβέντο, σε εξ αναβολής ματς της πρώτης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ορεξάτη μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Αντόνιο Κοντέ, αφού με το «καλησπέρα» ο Λουκάκου βρήκε τα δίχτυα μόλις στο 1ο λεπτό. Και οι δύο ομάδες έπαιζαν δυναμικά, λίγο πιο απειλητικά, όμως η Ίντερ, αφού είχε την κατοχή και βρισκόταν πιο συχνά στην εστία των γηπεδούχων.

Το δεύτερο γκολ για τους «νερατζούρι» δεν άργησε και πολύ, με τον Γκαλιαρντίνι στο 25΄, ενώ λίγα λεπτά αργότερα στο 29΄με ασίστ του Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι, ο Λουκάκου σκοράρε εκ νέου για το 0-3.

Η Μπενεβέντο  απάντησε στο 34΄με τον Τζανλούκα Καπράρι, ο οποίο; μείωσε για την ομάδα του.  Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, αλλά χωρίς να κάνουν κάποια αξιόλογη τελική.

Η Ίντερ σκόραρε 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με το τέταρτο γκολ να σκοράρει λίγο πριν τη λήξη του και συγκεκριμένα στο 42΄ο  Χακίμι (1-4).

Αξιόλογη ήταν και η καλή ευκαιρία με τον Βιντάλ στο 45΄, ο οποίος βρέθηκε αρκετά κοντά στη μεγάλη περιοχή, κάνοντας μία εξαιρετική κεφαλιά, η οποία όμως πέρασε έξω.

Το δεύτερο ημίχρονο πήγαινε σε πιο χαλαρό ρυθμό για τους φιλοξενούμενους, καθώς είχαν κλειδώσει ήδη τη νίκη με τα 4 γκολ και έτσι βγήκαν στην κόντρα οι γηπεδούχοι, με τον Μοντσίνι να χάνει μία μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 49΄.

Η πιο αξιόλογη τελική της Μπενεβέντο, ήταν με τον Μολντσίνι που βρήκε χώρο στη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Δεύτερη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν με τον Γλικ στο 65, όπου με δυνατό σουτ η μπάλα πέρασε δίπλα από το τέρμα των αντιπάλων. Ο Γκαλιαρντίνι λίγο έλειψε να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70΄, όμως τελικά το 5ο γκολ σφράγισε ο Λαουτάρο, λίγα λεπτά μετά, από την είσοδό του στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 76΄ο Καπράρι ανενόχλητος σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ. Στο 78΄ο Πέρισιτς έχασε την ευκαιρία να σκοράρει και 6ο γολ, χτυπώντας το δοκάρι από τα νεύρα του.

Αχόρταγοι οι «νερατζούρι» και με τις αλλαγές που έκανε ο Κοντέ, συνέχιζαν να κυνηγούν το γκολ, όμως δεν άλλαξε κάτι με το 2-5 να είναι το τελικό σκορ.

Μπενεβέντο (Φιλίππο Ιντζάγκι): Μοντίπο, Μάτζιο (Φουλόν 46′), Καλντιρόλα, Γκλικ, Μπάρμπα (Λετίτσια 37′) , Σλιατσαρέλα, Νταμπό (Χετεμάι 70′), Ιονίτα, Kαπράρι, Ινσίνιε (Τουία 46′), Μοντσίνι (63′ Λαπαντούλα)

Ίντερ (Αντόνιο Κοντέ): Χαντάνοβιτς, Λουκάκου (Λαουτάρο 65΄), Βιντάλ (Μπαρέλα 52′),  Χακίμι, Γκαλιαρντίνι (81′ Έρικσεν), Κολάροφ, Ντε Βράι, Σκρίνιαρ, Γιάνγκ (Πέρισιτς 65′), Σένσι (Μπρόζοβιτς 65΄), Σάντσες

Ουντινέζε- Σπέτσια 0-2

Με την Ουντινέζε να προσπαθεί, αλλά να μην αποδίδει, η Σπέτσια κυριάρχησε στην έδρα της Ουντινέζε παίρνοντας τη νίκη με 0-2, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Πρώτη νίκη στη Serie A και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχαν οι «νεοφώτιστοι», με την Ούντινε να δέχεται ακόμη μία ήττα. Αγώνιστηκε με την Σπέτσια και ο Βέρντε.

Η άμυνα της Σπέτσια ήταν “βράχος”, μη δίνοντας το περιθώριο στους γηπεδούχος να σκοράρουν. Στο 2ο μόλις λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα από χρήση του VAR.

Μία ακόμη καλή στιγμή είχε η Σπέτσια, με τον Ματέο Ρίτσι, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ σούταρε εξαιρετικά απ΄ την άκρη της περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στο 18΄η ομάδα του Βιντσέτζο Ιταλιάνο, είχε μία καλή τελική με τον Χίντερ τερ Άβεστ, ενώ στο 30΄άνοιξε το σκορ με τον Γκαλαμπίνοφ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δίχως αποτέλεσμα και τύχη, στις τελικές τους φάσεις, ενώ στο 29ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ τους ως οφσαιντ.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 66΄ λόγω αποβολής του Τέρζι, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να κρατήσουν το προβάδισμα τους. Στις καθυστερήσεις λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, η Σπέτσια έκανε το 0-2 πάλι με τον Γκαλαμπίνοφ και έφυγε με το διπλό.