Η Γκραν Κανάρια επικράτησε εκτός έδρας του Προμηθέα

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Eurocup ο Προμηθέας, καθώς γνώρισε την ήττα στην Πάτρα.

Στην πρεμιέρα του στο Eurocup της σεζόν 2020/21 ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε με ήττα  75-86 από τη συνολικά ανώτερη Γκραν Κανάρια.

Μεγάλη εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους είχε ο Άντριου Αλμπισί, όπως επίσης και ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Τζέικομπ Γουάιλι, καθώς με 17 και 22 πόντους αντίστοιχα, έκαναν τεράστια ζημιά στον Προμηθεά.

Στον αντίποδα ο Ίαν Μίλερ έκανε πράγματα και θαύματα, αλλά οι 27 πόντοι του δεν στάθηκαν αρκετοί. Επίσης, με συνέπεια ακολούθησε ο Γιαννόπουλος που είχε 16 πόντους, ενώ ακόμα 14 συμπλήρωσε ο Ντάνι Αγκμπελέσε.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες προσέφεραν υψηλό σκορ, καθώς οι άμυνες πήγαν περίπατο αφού και οι δύο ξεπέρασαν τους 20 πόντους. Αρχικά η Γκραν Κανάρια προέβη σε ένα γρήγορο σερί 0-8 και προηγήθηκε με 7-10 στο 4’. Ωστόσο, ο Προμηθέας με αιχμή του δόρατος τον Μίλερ, ο οποίος είχε 4/4 τρίποντα πήρε κεφάλι στο σκορ με 18-15 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 26-24 στο 10’.

Οι «Αχαιοί» δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η ισπανική ομάδα με γρήγορο 0-4 προηγήθηκε 26-28, κάτι που ανάγκασε τον τεχνικό της ελληνικής ομάδας, Μάκη Γιατρά να καλέσει τάιμ άουτ, για να τους κόψει τον ρυθμό.  Ο Οκόγε με τρίποντο ανέβασε το σερί στο 0-7 και το σκορ στο 26-31 στο 13’. Όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο μεγάλωνε το σερί για τους φιλοξενούμενους και με νέο τρίποντο του Φεράρι το σερί έφτασε στο 0-15 για το 26-36. Εκείνη την στιγμή ο Προμηθέας απάντησε με δικό του σερί 14-0 και έγραψε το 40-36 με γκολ φάουλ του Γιαννόπουλου στο 17’. Ο Φεράρι έβαλε στοπ και με τρίποντο μείωσε για το 40-39. Ο «ζεστός» Γιαννόπουλος συνέχισε να «πυροβολεί» πίσω από την γραμμή των 6.75 για το 46-41 στο 19’. Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 48-43 υπέρ του Προμηθέα.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά και καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ. Το 50-45 του Προμηθέα, έγινε 50-51 (στο 23’) με διαδοχικά καλάθια από τους Αλμπισί, Ουάιλι και Οκόγιε. Ο ασταμάτητος Μίλερ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Ντέλα Βάλε αρχικά με λέι απ και έπειτα με τρίποντο διαμόρφωσε το 55-56 στο 25’. Τότε Λούντζης και Αγραβάνης με προσωπικές τους προσπάθειες έγραψαν το 61-58, που ήταν σκορ έπειτα από 30’ αγώνα.

Στην αρχή του τέταρτου και τελευταίου δεκάλεπτου, ο Αλμπισί εκτέλεσε για τρεις και ισοφάρισε το ματς σε 63-63, ενώ ο Σούρνα έφυγε στον αιφνιδιασμό και με ωραίο κάρφωμα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Γκραν Κανάρια, κάτι που ανάγκασε τον Γιατρά να πάρει τάιμ άουτ στο 32’.  Ο Ουάιλι δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Προμηθέα και με έξι σερί δικούς του πόντους έκανε το 69-73 στο 36’. Ακόμα ένα καλάθι του Αλμπισί έγραψε το 70-75 στο 37’, που οδήγησε σε άμεσο τάιμ άουτ από πλευράς των γηπεδούχων. Ο Γάλλος ήταν «καυτός», εκτέλεσε με τρίποντο για το 70-78 και ανέβασε την διαφορά στους οκτώ, για να μειώσει ο Αγκμπελέσε στους έξι. Όμως ο Ουάιλι ευστόχησε σε δίποντο για το 72-80 στο 38’. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού συνέχισε στον ίδιο τρελό ρυθμό και με απίθανο κάρφωμα σκόραρε για το 72-82, στο οποίο απάντησε ο Γιαννόπουλος με τρίποντο για το 75-82. Ο Μπεϊράν σκόραρε για το 75-84 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη. Η Γκραν Κανάρι έκανε επιμέρους σκορ 14-28 και αναπόφευκτα ήρθε το τελικό σκορ στην Πάτρα με 75-86 στο 40’.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86

Προμηθέας Πάτρας (Μάκης Γιατράς): Αγκμπελέσε 14 (5/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Λούντζης 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Τζέιμς 2, Αγραβάνης 8 (4/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νίξον, Φλόιντ, Γιαννόπουλος 16 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίλερ 27 (3/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/6 βολές), Μαντζούκας, Μπαζίνας

Γκραν Κανάρια (Πορφίριο Φίζακ): Γουάιλι 22 (10/13 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλσερόφσκι 4, Φεράρι 8 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αλμπισί 17 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντέλα Βάλε 11 (1), Σούρνα 4 (6 ριμπάουντ), Μπουργιανάτζε, Κοστέλο 8 (6 ριμπάουντ), Μπεϊράν 2