Ασταμάτητη Σίτι

Μπορει η Μπόρνμουθ να το πάλεψε και για 57 λεπτά να πίστευε ότι θα μπορούσε να πάρει βαθμό στο Etihad, η Σίτι όμως είχε αντίθετη αποψη

Ο Μπερνάρντο Σίλβα αν και κοντός, πήρε το ριμπάουντ από τετ-α-τετ του Σανέ και με ψύχραιμο τρόπο άνοιξε το σκορ (16’, 1-0), όμως κόντρα στην ροή του ματς, μία κεφαλιά του Γουίλσον έπιασε στον ύπνο τον Έντερσον κι έκανε το 1-1 κόντρα στην ροή του ματς στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ωστόσο, οι ισορροπίες επανήλθαν ξανά στην επανάληψη. Από νέα καλά οργανωμένη επίθεση, ο Στέρλιγνκ από την μικρή περιοχή έκανε το 2-1 (57’), ενώ ο κορυφαίος του γηπέδου Λιρόι Σανέ «σέρβιρε» το τελικό 3-1 στον Γκιντογάν στο 80ό λεπτό.

Κάπως έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε στις 8 σερί εντός έδρας νίκες για πρώτη φορά μετά το 2013 και άνοιξε την διαφορά στο +5, έχοντας 15 γκολ περισσότερα από την δεύτερη καλύτερη επίθεση της Premier League.

Την ίδια ώρα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» η Νιούκαστλ επιβεβαίωσε ότι φέτος θα δώσει σκληρή μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Η Γουέστ Χαμ της έδωσε ένα ηχηρό χαστούκι με τους Τσιτσαρίτο Ερνάντες (11’, 63’) και Φελίπε Άντερσον (90’) να υπογράφουν το 0-3 για τα «σφυριά» που ψάχνουν να χτίσουν ένα θετικό σερί, μήπως και κυνηγήσουν την Ευρώπη.

Η επέλαση των “αλεπουδων”

Οι αλεπούδες, έχοντας ακόμα νωπά στο αγωνιστικό της κορμί τα σημάδια από το θάνατο του ιδιοκτήτη της, η Λέστερ- που προερχόταν από 2 σερί ισοπαλίες- έπρεπε να κερδίσει σήμερα την Γουότφορντ αν ήθελε να συνεχίσει να διατηρεί ζωντανές τις (όποιες) ελπίδες της για… προσέγγιση της πρώτης πεντάδας στο τέλος της χρονιάς.

Και φρόντισε από πολύ νωρίς να δείξει τις διαθέσεις της από πάρα πολύ νωρίς: μόλις στο 12΄ ο Βάρντι από το σημείο του πέναλτι «έγραψε» το 1-0, για να εφαρμόσει τακτική ξεκάστε- σκουπίστε- τελειώσατε ο Μάντισον στο 23΄ με ένα «άρρωστο» γκολ, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μ’ αυτή τη νίκη η Λέστερ πήγε στους 21 βαθμούς και φιγουράρει στην 7η θέση, έχοντας… ανοδικές τάσεις.