Παραμένει δεύτερη η Λιόν

Ισόπαλες αναδείχτηκαν Λιλ και Λιόν με σκορ 2-2 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν δεν κατάφεραν να κρατήσουν το τρίποντο και η δεύτερη, στον βαθμολογικό πίνακα, Λιόν με ανατροπή κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ένας βαθμός χωρίζει πλέον τις δύο ομάδες, αφού η Λιόν έχει 28 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση ενώ η Λιλ βρίσκεται στους 27.

Στο 14’ η πρώτη καλή ευκαιρία για την Λιόν με τον Κορνετ, όμως το σουτ του από κοντινή απόσταση, κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα.

Τρία λεπτά αργότερα στο 17’ λεπτό, ο Ρεμί βρήκε δίχτυα για την Λιλ, σούταρε με την μπάλα να πηγαίνει στην πάνω δεξιά γωνία, κάνοντας το 1-0.

Στο 28’ η γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Νίκολας Πεπέ, που υποδέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και χωρίς πρόβλημα έστειλε την μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία (2-0).

Στο 44’ ο Ντιπάι πήρε τη μπάλα και έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ, από το όριο της περιοχής, όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα, χωρίς να καταφέρει να μειώσει η Λιόν.

Ο διαιτητής στο 50 έδωσε πέναλτι στην ομάδα της Λιόν , όμως ο μοιραίος παίκτης Ντιπάι με κακό σουτ έχασε το πέναλτι, στέλνοντας την άουτ, αρκετά ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 63’η Λιόν βρήκε το γκολ που έψαχνε και μείωσε με τον Τραορέ μέσα στην περιοχή, στέλνοντας με ψυχραιμία τη μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία, κάνοντας το 2-1.

Οι προσπάθειες για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι δεν σταματήσαν και στο 83’ ο Μουσα Ντεμπελέ, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα χαμηλά, στην δεξιά γωνία της εστίας για το τελικό 2-2.