Αστέρας-Ιωνικός: Σφράγισαν την παραμονή στην Τρίπολη οι Νικαιώτες

Ο Ιωνικός έφυγε νικητής από την Τρίπολη επί του Αστέρα και καθάρισε με την παραμονή στην κατηγορία

O Ιωνικός επικράτησε στην Τρίπολη με 2-3 του Αστέρα, για την 3η αγωνιστική των play-out της Super League και κλείδωσε την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Ριέρα άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό για τους Αρκάδες (1-0). Ο Τσιγκρίνσκι ισοφάρισε για τους Νικαιώτες στο 29΄ και ο Μάντζης με δύο γκολ (41΄ και 52΄) ολοκλήρωσε την ανατροπή, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 87΄ ο Μουνάφο.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Ριέρα να «χτυπά» στην αντεπίθεση και με πλασέ να ανοίγει το σκορ (1-0).

Ο Ιωνικός αντέδρασε, απείλησε στο 16΄ με κεφαλιά του Μύγα που έδιωξε δύσκολα ο Τσιφτσής και τελικά ισοφάρισε στο 29΄. Ο Αοσμαν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μύγας πήρε την κεφαλιά και ο Τσιγκρίνσκι με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ δυνατοί στις «στημένες» φάσεις και σε άλλη μία περίπτωση, από φάουλ του Αοσμαν στο 41΄, ο Μάντζης αυτή τη φορά σκόραρε με κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (1-2).

Ο Ιωνικός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 52΄, με τον Μάντζη να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, μετά από κλέψιμο και ασίστ του νεοεισελθόντα Τουράμ (1-3).

Ο Αστέρας κατάφερε απλά να μειώσει στο 87΄ με τον Μουνάφο μετά από πάσα του Ρούμπεν Γκαρσία (2-3), γνώρισε την πρώτη ήττα του στα play-out και έχασε την ευκαιρία να ξεπεράσει τον ΟΦΗ στην κορυφή της κατάταξης.

Κίτρινες: Γκαρσία, Τιλίκα, Μπαράλες – Βαλεριάνος, Μύγας

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Αλβαρες, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Γκαρσία, Σανταφέ (46΄ Μουνάφο), Βαλιέντε (79΄ Ιγκλέσιας), Τιλίκα, Σονί (59΄ Σίτο), Ριέρα (46΄ Κρέσπι), Μπενίτο (59΄ Μπαράλες)

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Αοσμαν (82΄ Γκοτσούλιας), Ντάλσιο (62΄ Κιάκος), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάντσες, Ρομαό (88΄ Τσιριγώτης), Κάνιας, Λένις (46΄ Τουράμ), Μάντζης (82΄ Καμπράλ)