Αστέρας ο γητευτής του αλόγου

Ο Αστέρας υποδέχτηκε την Λάρισα στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Superleague Σουρωτή(Novasports 1HD). Η ομάδα της Τρίπολης πήρε το πολυπόθητο τρίποντο(2-0) μετά από πολύ καιρό (4η αγωνιστική με Απόλλωνα στην Τρίπολη) με χρυσούς σκόρερ τους Καλτσά και Μανιά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και MVP της αναμέτρησης ο δεξιός οπισθοφύλακας Γιάννης Κώτσιρας με τις δύο ασσίστ που μοίρασε.

Η νίκη αυτή της ομάδας συνδυάστηκε με το ντεμπούτο του Γιώργου Παράσχου στον πάγκο των Αρκάδων που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία πριν δέκα ημέρες ύστερα από την παραίτηση του Σάββα Παντελίδη.

Η ομάδα του Αστέρα πήρε δίκαια μια νίκη. Είχε την υπεροχή σε όλο το ματς όμως φάνηκε πως υστερούσε δημιουργίας μιας και οι Τόνσο και Ρόλε βρέθηκαν σε κακή μέρα.

Με το πέρας της αναμέτρησης ο Αστέρας βρίσκεται στην δωδέκατη θέση με εννέα βαθμούς και η Λάρισα μία θέση παραπάνω με έντεκα βαθμούς.

Λεπτό προς λεπτό η αναμέτρηση

Μεγάλη φάση πήγε να δημιουργηθεί για τον Αστέρα στο 12′ με τον Μανιά να μην μπορεί να ντριμπλάρει και να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο έξω από την μεγάλη περιοχή.

Τρομερή ευκαιρία για τον Αστέρα στο 16′ με τον Ρόλε μόνο αμαρκάριστο από το ύψος του πέναλτι να μην μπορεί να στείλει την μπάλα προς την εστία.

Επέλαση του ακούραστου Κάλτσα από τα δεξιά στο 40′ ξεπερνώντας αρκετούς αντιπάλους στο διάβα του με το σουτ του να κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου και στη συνέχεια ο Τόνσο πήρε το ριμπάουντ πλασάροντας εκτός περιοχής με την μπάλα να γλύφει την συμβολή των δοκών.

Σουτ του Κυριακόπουλου εκτός περιοχής στο 45′ η μπάλα κόντραρε και κατέληξε επικίνδυνα πάνω από την εστία του Κρίστινσον.

Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα να έχει την κατοχή της μπάλας όμως να μην μπορεί να βρει την τελική πάσα προς την περιοχή της Λάρισας.

Σε κακη μέρα οι δημιουργοί του Τόνσο και Ρόλε.

Παραλίγο αυτογκόλ για την Α.Ε.Λ. στο 52′! Εκτέλεση φάουλ του Ρόλε από τα αριστερά με τον Ζίσιτς να πιάνει την κεφαλιά και να διώχνει κόρνερ με την μπάλα να περνάει χιλιοστά έξω από την εστία του νικημένου Κρίστινσον.

Το γκολ ήρθε στο 55′ για τον Αστέρα. Άψογη φαλτσαριστή σέντρα του Κώτσιρα από τα δεξιά συστημένη για το κεφάλι του Καλτσά με τον έμπειρο εξτρέμ να την στέλνει στα δίχτυα της Λάρισας.

Μία ακόμη καλή στιγμή για τον Αστέρα στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Συρτό σουτ του Τόνσο με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

Το δεύτερο γκολ για τον Αστέρα σημείωσε ο Μανιάς στο 89′ με τον Κώτσιρα να πατάει περιοχή και να μοιράζει την δεύτερη του ασσίστ στο παιχνίδι.

Ο Μανιάς δύο λεπτά αργότερα έχασε κλασσική ευκαιρία τετ-α-τετ στέλνοντας την μπάλα πάνω στον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ρόλε(60′ Τσιλιανίδης), Καλτσάς(84′ Ορτέγκα), Τόνσο, Ματρικάρντι, Μανιάς(90’+2 Φερνάντεθ).

Α.Ε. Λάρισα (Φέστα): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Μεντίνα(67′ Σαχίτι), Ντέλετιτς, Γκόλιας, Ζίζιτς, Χούμπτσεφ, Νούνιτς(84′ Κούνιτς), Γρομητσάρης, Φατιόν, Χοξάλι(72′ Μπαργκάν).

Κίτρινες κάρτες: Τριανταφυλλόπουλος(50′), Μουνάφο(73′)/Φατιόν(51′)

Κόκκινες κάρτες: -/-

Διαιτητές: Παπαπέτρου(πρώτος διαιτητής), Πολυχρόνης(βοηθός), Δημητριάδης(βοηθός), Τάσης(τέταρτος)