Έχασε κι άλλους βαθμούς η Μπάγερν

Δωδέκατη αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα και Βόλσγμπουργκ, Ντόρτμουντ και Άιντραχτ πήραν την νίκη.

Βόλσφσμπουργκ-Λειψία 1-0

Η Βόλσφσμπουργκ φιλοξένησε την Λειψία και κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ρουσιγιόν στο 50’. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και για τις δύο ομάδες. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Μάιντζ-Ντόρτμουντ 1-2

Οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι ήθελαν το γκολ, χάνοντας ευκαιρίες. Τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 66’ο Αλκάθερ άνοιξε το σκορ για την Ντόρτμουντ, αλλά ο Κουέισον ισοφάρισε στο 70’. Το τελικό 1-2 έκανε ο Πίστσεκ στο 76’μεμια βολίδα που χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου.

Μπάγερν Μονάχου-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-3

Ο Λουκεμπάκιο ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα σημειώνοντας χαντ τρικ.

Με τα δύο πρώτα γκολ που σημείωσε η Μπάγερν φάνηκε ότι θα «καθάριζε» τον αγώνα. Ο Σιούλε σημείωσε το πρώτο γκολ στο 17’ και ο Μίλερ συνέχισε κανοντας το 2-0 στο 20’. Ωστόσο, η Φορτούνα μείωσε στο 44’ με τον Λουκεμπάκιο, με 2-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο 58’ ο Μίλερ έκανε το 3-1, με τον αγώνα να φαίνεται ότι έχει τελειώσει. Ο Λουκεμπάκιο όμως δεν είπε την τελευταία του λέξη, αφού σημείωσε ακόμα δύο γκολ στο 77’ και στο 90+3’. για το τελικό 3-3.

Χέρτα-Χόφενχάιμ 3-3

Η Χόφενχάιμ έδειξε από την αρχή το ρυθμό του αφού σημείωσε στα πρώτα δέκα λεπτά δύο γκολ. Στο πρώτο λεπτό, ο Ντέμιρμπέι σημείωσε το πρώτο γκολ και ο Κράμαριτς στο 10’ έκανε το 0-2. Ωστόσο, στο 12’ ο Ιμπίσεβιτς μείωσε σε 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, στο 55’, ο Μπίτσακτσιτς έκανε το 1-3 για τους φιλοξενούμενους, με στατική φάση. Ο Λέκι στο 71’ μείωσε σε 2-3 δίνοντας ξανά ελπίδες στους γηπεδούχους. Η ισοφάριση ήρθε από τα πόδια του Λαζάρο στο 87’. Το 3-3 ήταν το τελικό σκορ.

Άουγκσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν δυνατή αρχή, αφού μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον ντε Γκουζμάν. Οι ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες ήταν αρκετές αλλά το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Άιντραχτ μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος και στο 47’ έκανε το 0-2 με ένα σουτ του Χάλερ. Ο Ρέμπικ βρέθηκε στην περιοχή και μετά από πάσα του ντα Κόστα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Άουγκσμπουργκ ήταν να μειώσει με σουτ του Κόλντοβα στο 90’ παρά τις ευκαιρίες, που είχε.