Αστέρας Τρίπολης- ΑΕΚ: Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Ισοπαλία στην Τρίπολη μεταξύ του Αστέρα Τρίπολης και της ΑΕΚ.

Για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ 1, Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο τελικό 1-1 που άφησε τον Αστέρα αήττητο στην Τρίπολη σε όλη την διάρκεια των αγώνων διαβάθμισης.

H Ένωση προηγήθηκε με τον Ανσαριφάρντ στο 56΄, έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τον Άρη στην τρίτη θέση, ενώ οι Αρκάδες ισοφάρισαν με τον Κώτσιρα στο 64΄.

Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την μόνη ευκαιρία να είναι από πλευράς Αστέρα Τρίπολης με την εκτέλεση φάουλ του Γκόμες στο 14′ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης.

Η απάντηση της ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει και στο 17′ ο Αλμπάνης απέφυγε δύο παίχτες στο κέντρο, πάσαρε στον Τάνκοβιτς στον κενό χώρο αυτός έκανε το σουτ που έδιωξε ο Τσιφτσής ενώ ο επερχόμενος Αλμπάνης έστειλε την μπάλα ψηλά.

Τρία λεπτά αργότερα εκ νέου ο αριστερός εξτρέμ της ΑΕΚ βρέθηκε στην περιοχή μετά το γύρισμα από τον Βασιλαντωνόπουλο αλλά το τελείωμα του κόντραρε πάνω στους αμυντικούς και κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης.

Ακόμα μία συνεργασία Αλμπάνης και Βασιλαντωνόπουλου έγινε στο 28ο λεπτό με τον πρώτο και παίρνει την μπάλα στα δεξιά και να συγκλίνει και να πασάρει ο δεξιό μπακ-χαφ της Ένωσης που σούταρε πάνω στα σώματα των αμυντικών και κέρδισε κόρνερ.

Η επόμενη καλή στιγμή είχε υπογραφή του Μουαμέρ Τάνκοβιτς που πήρε την μπάλα από τον άξονα της μεσαίας γραμμής πήρε μέτρα στο γήπεδο και έκανε ένα ωραίο σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αστέρα.

Ο Αστέρας προσπάθησε μετά από πολύ ωρα να απολύσει το τέρμα της ΑΕΚ με το σουτ του Μουνάφο που βρήκε στον Σβάρνα στο 44′ ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μπαράλες μετά από γύρισμα στην περιοχή που κόντραρε στον Μπακάκη και μάζεψε ο Αθανασιαδης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πιο επιθετικά και ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία με το πλασέ του Σίτο από κοντά που έδιωξε ο Αθανασιάδης εξ επαφής.

Στο 56′ ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ. Ο Σιμάνσκι έκανε την κίνηση από τα αριστερά έδωσε στον Αλμπάνη που μπήκε στην περιοχή πάσαρε στον Ιρανό που με την πρώτη του τελική έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αστέρας Τρίπολης δεν πτοήθηκε από το τέρμα της Ένωσης και ισοφάρισε στο 63ο λεπτό. Ο Μουνάφο έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Κώτσιρα που μπήκε στην περιοχή και κρέμασε τον Αθανασιάδη. Στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό και η αμέσως επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 84′ με την κεφαλιά του Μπαράλες μετά την εκτέλεση φάουλ του Μουνάφο που βρήκε στο δοκάρι της ΑΕΚ και στην επαναφορά ο Σουάρες έστειλε την μπάλα άουτ.

Σκόρερ: Ανσαριφάρντ 56′ – Κώτσιρας 63′

Κίτρινες: Καστάνο 92′ – Γαλανόπουλος 80′, Βασιλαντωνόπουλος 80′

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Μπελόγκ(Κανελόπουλος 60′), Σουάρες, Καστάνος, Άλβαρες(Τασουλής 86′), Μουνάφο, Τιλίκα(Αλί Μπαμπά 71′), Γκόμες(Τζήμας 600′), Σίτο(Σεσκ 60′), Μπαράλες

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης(Γαλανόπουλος 65′), Βασιλαντωνοπουλος, Μιτάι(Μαχαίρας 81′), Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Αλμπάνης(Μάνταλος 76′), Τάνκοβιτς(Σαρδέλης 65′), Ανσαριφάρντ(Κοσίδης 76′)