Άρης- Παναθηναϊκός: «Λευκή» ισοπαλία στο Βικελίδης

Άρης και Παναθηναϊκός μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας στο Κλεάνθης Βικελίδης

Ο Άρης αναδείχθηκε 0-0 με τον Παναθηναϊκό στο Κλεάνθης Βικελίδης, για την 9η αγωνιστική των playoffs της Σούπερ λιγκ 1.

Καλύτερη η ομάδα του Μάντζιου στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα, με τους “Πράσινους” να είναι κατώτεροι των περιστάσεων. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι με την αποβολή του Πούγγουρα από το 71′.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 60β, ενώ το “Τριφύλλι” στην 5η θέση με 53β.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε σε αρκετές προσπάθειες να προηγηθεί. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως στην κόντρα.

Στο 25ο λεπτό μετά από ωραία ανάπτυξη των “Πρασίνων”, ο Χατζηγιοβάνης βρέθηκε απέναντι από τον Κουέστα, καθυστέρησε αρκετά και από τα δεξιά σε πλάγια θέση σούταρε, αλλά ο Σάσα έκοψε το σουτ του.

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία με το σουτ του Σάσα, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Διούδη.

Στο 43′ νέα καλή στιγμή με τον Μανσίνι, ο οποίος έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι, αλλά το σουτ κατέληξε λίγο άουτ. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη ευκαιρία άνηκε στον Άρη, ο Μαντσίνι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Σένκεφελντ και βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, που έκανε την προβολή, αλλά αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 68′ ο Μπρούνο Γκάμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανάγκασε τον Διούδη σε δύσκολη επέμβαση.

Τρία λεπτά ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Πούγγουρα να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα, για σπρώξιμο στον Μαντσίνι.

Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, πίεσαν την εστία του “Τριφυλλιού”, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη. Το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Δεληζήσης, Μάνος, – Μακέντα, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο

Κόκκινες: Πούγγουρας

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (84′ Σούντγκρεν), Δεληζήσης, Ρόουζ, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Γκαρσία, Μπερτόγλιο (65′ Γκάμα), Μαντσίνι (79′ Μπρούνο), Μάνος

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ (53′ Σάντσεζ), Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Χατζηγιοβάνης (63′ Ιωαννίδης), Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (75′ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Καρλίτος (63′ Μαουρίσιο), Μακέντα (75′ Καραγιάννης)