Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος: Πρόκριση στην παράταση οι Περιστεριώτες

Μεγάλη πρόκριση πήρε ο Ατρόμητος στην Τρίπολη, νικώντας στην παράταση τον Αστέρα

Ο Ατρόμητος πήρε την πρόκριση επί του Αστέρα Τρίπολης, νικώντας με 1-3 στην παράταση (κ.δ. 0-0) στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και παίρνοντας με εμφατικό τρόπο την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι τρεις «χρυσές» αλλαγές του Κρις Κόλμαν -Κλωναρίδης, Κιάρτανσον και Μουνίθ- «σφράγισαν» τη μεγάλη νίκη της ομάδας του Περιστερίου. Ο Αστέρας κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά τον Αστέρα με τον Καστάνιο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα… ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τις δύο ομάδες, μα πολύ περισσότερο για τον Αστέρα που είχε πολλές μεγάλες στιγμές για να πάρει προβάδισμα στο σκορ αλλά τις σπατάλησε.

Ο Ατρόμητος πάντως ήταν εκείνος που κατέγραψε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα όταν στο 18’ ο Τζοβάρας πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η προσπάθειά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 21’ ο Γιαννιώτης απέκρουσε καταπληκτικά στη γωνία του την «οβίδα» του Μουνάφο, ενώ στο 27’ ο Μπαράλες δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά είχε την μπάλα να εξοστρακίζεται στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται από τους αμυντικούς.

Δύο λεπτά αργότερα (29’) ο Τζαβίδας πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα που πέρασε άουτ, ενώ στο 31’ ο ίδιος παίκτης βγήκε πρώτος στην μπάλα όμως το πλασέ του από τη μικρή περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 34’ ο Ροτάριου «άδειασε» όποιον βρήκε μπροστά του και πάτησε στην περιοχή, αλλά ο Παπαδόπουλος τον νίκησε στο τετ-α-τετ. Στο 43’ από σέντρα του Λέο Τιλίκα, ο Καρμόνα δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά αν και βρέθηκε αμαρκάριστος στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν εκείνος που έχασε ξανά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον «κεραυνό» του Κούεν στο 63’ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Νίκος Παπαδόπουλος.

Μετά το 60’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι δύο ομάδες έγιναν πλέον πολύ πιο προσεκτικές στον αγωνιστικό χώρο, με φυσιολογική εξέλιξη την… παράταση, απ’ την στιγμή που δεν μπόρεσαν να βρουν δίκτυα, απ’ τη μία ο Μπαράλες στην κεφαλιά που δοκίμασε στο 90’ κι απ’ την άλλη ο Έντερ με το πλασέ που επιχείρησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Μουνίθ στο «ζυγισμένο» σουτ που έπιασε στο 90’+4’ κι έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Στην παράταση ο Ατρόμητος «χτύπησε» στο 94ο λεπτό μετά από συνεργασία των δύο «χρυσών» αλλαγών του Κρις Κόλμαν. Ο Μουνίθ έβγαλε μία υποδειγματική σέντρα από τα αριστερά κι ο Κλωναρίδης με απευθείας σουτ από πολύ δύσκολη θέση έκανε το 1-0 για τους Περιστεριώτες.

Στο 96’ από σέντρα του Λέο Τιλίκα, ο Κρεσπί από το ύψος της μικρής περιοχής δεν βρήκε καλά την μπάλα η οποία έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Αστέρας έφερε το ματς στα ίσα με την εξαιρετική κεφαλιά του Καστάνιο, έπειτα από τη σέντρα του Κρεσπί, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την αρκαδική ομάδα.

Ο Ατρόμητος όμως δεν είχε πει την τελευταία… λέξη του. Από νέα «φαρμακερή» αντεπίθεση και μπαλιά του Μουνίθ, ο Κιάρτανσον στο 112′ που επίσης είχε περάσει ως αλλαγή, «χόρεψε» την άμυνα του Αστέρα και με ωραίο, χαμηλό πλασέ στη γωνία του Παπαδόπουλου έκανε το 2-1 για την περιστεριώτικη ομάδα.

Στο 119’ ο Κλωναρίδης έφυγε ξανά μόνος του σε τετ-α-τετ κι ανατράπηκε καθαρά από τον Παπαδόπουλο εντός της περιοχής. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μουνίθ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα, έκανε το 3-1 κι έστειλε και τυπικά και… πανηγυρικά τον Ατρόμητο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κίτρινες: Στάνκο, Ν. Παπαδόπουλος – Μουνίθ

Αστέρας Τρίπολης (Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Καρμόνα (91’ Στάνκο), Άλβαρεζ (113’ Κωστέας), Ντομίνγκεθ (46’ λ.τρ. Προύντζος), Μουνάφο, Σίτο (65’ Μπαρτόλο), Ριέρα (37’ Λέο Τιλίκα), Μπενίτο (65’ Κρέσπι), Μπαράλες.

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρες, Μαυρομάτης, Αθανασίου (84’ Ντε Μποκ), Έρλινγκμαρκ, Φρίντγιονσον (61’ λ.τρ. Έντερ Γκονζάλες), Κουέν (67’ Μουνίθ), Ροτάριου (67’ Κλωναρίδης), Τζαβίδας (101’ λ.τρ. Κιάρτανσον), Τζοβάρας (84’ Οικονομίδης).