Αστέρας Τρίπολης-Λαμία: «Απέδρασε» με το διπλό η Λαμία

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Λαμία, καθώς κέρδισε στην Τρίπολη τον Αστέρα

Η Λαμία έφυγε νικητήρια από την Τρίπολη, καθώς νίκησε με 0-1 τον Αστέρα στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ 1.

Το γκολ προήλθε από το αυτογκόλ του Ρούμπεν Γκαρθία στο 27′. Η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε τους 9β και ανέβηκε στην 8η θέση, όσους έχουν και οι Αρκάδες.

Οι δυο ομάδες δεν έκαναν καμία τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο. Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης η φιλοξενούμενη Λαμία προηγήθηκε με στο 0-1 με αυτογκόλ του Γκαρθία.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν χωρίς αποτέλεσμα.

Το δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη βρήκε και τις δυο ομάδες πιο απειλητικές, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Στο 47ο ο Ριέρα πλάσαρε όμορφα, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 58ο ο ίδιος πλάσαρε ξανά, αλλά ο Γκαραβέλης απέκρουσε.

Η ομάδα της Λαμίας έχασε ευκαιρία στο 63ο λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Τσιφτσή να λέει «όχι» στην κεφαλιά του Ταϊρόν.

Ο Γκαραβέλης στο 87ο λεπτό έσωσε την εστία του και το σκορ παρέμεινε 0-1 έως το τέλος της αναμέτρησης.

Κίτρινες: Άλβαρες – Μπεχαράνο

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία (46΄ Καρμόνα), Άλβαρες, Ατιένζα (84΄ Ροντρίγκο Γκόμεζ), Καστάνιο, Σανταφέ (68΄ Τιλικα Λεό), Βαλιέντε (46΄ Ιγκλέσιας), Ριέρα, Σίτο, Σονί, Μπενίτο (68΄ Κρεσπί)

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Ορτέγκα, Μπεχαράνο, Γκέντσογλου (76΄ Τζανδάρης), Ταϊρόν (76΄ Ελευθεριάδης), Καραμάνος (68΄ Σκόνδρας), Αραμπούλι (84΄ Τσούκαλος).