Με Μπαράλες έφυγε με το διπλό από τη Ριζούπολη

Ακόμη μία εντός έδρας ήττα για τον Απόλλωνα Σμύρνης κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Στη Ριζούπολη ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε από τον Αστέρα Τρίπολης με 0-1 συνεχίζοντας την παράδοση στα εντός έδρας παιχνίδια του, με τον Αστέρα καθώς και γενικότερα την φετινή σεζόν.

Ο Μπαράλες σημείωσε το νικητήριο τέρμα, με την ομάδα της Τρίπολης να ανεβαίνει πλέον στην 6η θέση της βαθμολογίας και να βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ. Από την άλλη η Ελαφρά Ταξιαρχία είναι στην 10η θέση με 15β.

Ο Απόλλων έχασε πριν την έναρξη του αγώνα και την τελευταία στιγμή τον Μπεντινέλι, καθώς υπέστη θλάση στο ζέσταμα!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ όλη την διάρκεια του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες και ένα τέρμα, με τον Απόλλωνα να σκοράρει με τον Φατιόν στο 18′, αλλά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης πήρε το προβάδισμα στο 21′ με τον Μπαράλες.

Στο 8′ ο Μαρκ Φερνάντεθ απείλησε με σουτ τον Τσίφτση με σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα μάζεψε την μπάλα.

Στο 18′ ο Απόλλων είχε ακυρωθέν τέρμα. Ο Κολ εκτέλεσε φάουλ, ο Φατιόν έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στα δίχτυα, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 21′ ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ με τον Χερόνιμο Μπαράλες. Ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Μπρούσιτς και νίκησε τον Βέρχουλστ για το 9ο του γκολ στην σεζόν.

Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν η εκτέλεση φάουλ του Φερνάντεθ που έφυγε εκτός εστίας του Αστέρα.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων Σμύρνης απειλούσε διαρκώς την άμυνα του Αστέρα αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και έτσι δεν απέφυγε την τρίτη συνεχή εντός έδρας ήττα.

Στο 67′ ο Τσίφτσης έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά στο σου του Ντάουντα εντός περιοχής.

Στο 83′ το δοκάρι στέρησε στον Φατιόν το γκολ. Ο Μουνιέ έκανε την σέντρα εκεί που ήταν ο Αλβανός μέσος αλλά η κεφαλιά του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα.

Στο 91′ το φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ δεν αποτέλεσε δυσκολία για τον Τσίφτση και ήταν η τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Κίτρινες: Λισγάρας 12′,Φατιόν 30′, – Σίτο 11′, Άλβαρεζ 17′, Μουνάφο 43′, Μπαράλες 60′

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς (66’ Μουνιέ), Σλίβκα (66’ Βιτλής), Φατιόν, Κολ, Τσιλούλης, Μαρκ Φερνάντεθ (88’ Βάρκας), Ντάουντα.

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία (90’+3′ Κώτσιρας), Σουάρεθ, Καστάνο, Άλβαρες, Κρέσπι (67’ Καπίγια), Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (67’ Λέο Τιλίκα), Λουίς Φερνάντεθ (79’ Πασαλίδης), Μπαράλες