Δίκαιη μοιρασιά για Ατρόμητο και ΟΦΗ

Άντεξε ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο που έπαιζε με δέκα παίκτες και πήρε τον βαθμό στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον ΟΦΗ στο Περιστέρι, για την 16η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος, έχοντας ωραίο ρυθμό και αρκετές φάσεις. Στο δεύτερο μέρος μετά την αποβολή του Μεγιάδο στο 52′ ο ΟΦΗ άλλαξε το στυλ παιχνιδιού της, με στόχο να κρατήσει το μηδέν, έκλεισε τους χώρους στην άμυνα και προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Ο Ατρόμητος αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ρίσκαρε επιθετικά, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τους Κρητικούς να κρατούν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Κρητικοί ανέβηκαν στην 7η θέση με 19β, ενώ η ομάδα του Περιστερίου βρίσκεται στην 9η με 18β.

Από την εξέδρα είδε τον αγώνα ο προπονητής του Ατρομήτου, Νταμίρ Κάναντι, καθώς είχε αποβληθεί στον προηγούμενο αγώνα. Στον πάγκο για τον σημερινό ματς ήταν ο Μανού Ερβάς.

Ανοιχτό ματς από τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν τις αντίπαλες άμυνες και κυρίως στο πρώτο 20λεπτο δεν δημιούργησαν κάποια αξιόλογη φάση, παρόλο που είχε καλό ρυθμό το παιχνίδι.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία καταγράφηκε στο 29ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Μουνίθ, ο Μανούσος απέναντι από τον Βάτερμαν, δεν κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ο ΟΦΗ σκόραρε με τον Γρίβα, αλλά μετά από εξέταση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 35’ ήταν η σειρά του Ατρομήτου, ο Αγκάγιεφ βρέθηκε απέναντι από τον Βάτερμαν, σούταρε, απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Κρητικών, όμως στη συνέχεια σκόραρε με νέο σουτ ο Ισραηλινός, αλλά ακυρώθηκε, καθώς πάνω στην κόντρα η μπάλα βρήκε στο χέρι του.

Στο 40ο λεπτό οι Κρητικοί είχαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, ο Ουές βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Περιστεριωτών, βρέθηκε απέναντι στον Μανδά, αλλά το σουτ που επιχείρησε, το μπλόκαρε ο νεαρός τερματοφύλακας.

Στη συνέχεια ανέβηκε ο ΟΦΗ και προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ πριν πάει στα αποδυτήρια.  Στο 45+2 μετά από κόρνερ του Μπαλογιάννη, ο Διαμαντής με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μανδά. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες, καθώς στο 50ο λεπτό ο Μεγιάδο δέχτηκε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) για μαρκάρισμα στον Αγκάγιεφ.

Στο 58’ ο Μουνίθ απείλησε με ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι του Βάτερμαν.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κυρίως προσπάθησε από τα πόδια του Μουνίθ, να απειλήσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Από την άλλη ο ΟΦΗ έκλεισε τους χώρους στην άμυνα και προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 71’ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Σαρδινέρο, να επιχειρί το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Μανδά.

Στο 81’ οι «ασπρόμαυροι» είχαν μία καλή στιγμή με το μακρινό σουτ του Στάικου, αλλά ο Μανδάς απέκρουσε.

Στο επόμενο λεπτό, μετά από ωραία αντεπίθεση του Ατρομήτου, η μπάλα πήγε αριστερά στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος έκανε ωραία προσπάθεια, αλλά το δυνατό σουτ το απέκρουσε ο Βάτερμαν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστερίου ρίσκαρε και έπαιξε πιο επιθετικά, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι, καθώς ο ΟΦΗ κρατούσε το μηδέν.

Στο 90+4′ ο Νέιρα με σουτ μέσα από την περιοχή, λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μανδά και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Νάτσος, Τομάσεβιτς, Μανούσος – Λυμπεράκης, Μεγιάδο, Σαρντινέρο

Κόκκινες: Μεγιάδο

Ατρόμητος (Μανού Ερβάς): Μανδάς, Γκαλβάο, Γούτας, Γκάλο, Τομάσεβιτς (77’Μάτιτς) , Νταβιώτης (64’ Κιβρακίδης), Νάτσος (77’Κωτσόπουλος) , Χαρίσης (77’ Σάλομον), Μουνίθ, Αγκάγιεφ (64’ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Βάις, Βαφέας, Διαμαντής, Σελίμοβιτς (46’ Βούρος), Λυμπεράκης (70’ Κοροβέσης), Μεγιάδο, Νέιρα, Στάρτζεον (90’ Τσιλιανίδης), Μπαλογιάννης (46’ Στάικος), Γρίβας (70’ Σαρντινέρο)