Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός: Εύκολο πέρασμα και βλέπει Φενέρ

Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από την Τρίπολη πριν τους αγώνες με Φενέρμπαχτσε και Παναθηναϊκό.

Τη νίκη με 0-2 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να πιάσουν πολύ υψηλή απόδοση έφτασαν στην τρίτη τους νίκη και τους 10 βαθμούς, που ανάλογα με το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ-ΑΕΚ μπορεί να τους φέρει στην κορυφή.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο το ματς, με αποτέλεσμα αναπόφευκτα στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός να πέσει, μιας και ακολουθεί ο κρίσιμος αγώνας κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ και στη συνέχεια το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Τικίνιο Σοάρες στο 7’ και ο Αγκιμπού Καμαρά στο 23’.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 4-2-3-1 με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Καρμπόβνικ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Ονιεκούρου, Μασούρας και ο Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Τικίνιο.

Στο 7ο λεπτό, ο Ολυμπιακός στην πρώτη του ευκαιρία προηγήθηκε. Ο Μαντί Καμαρά έκανε μεγάλη μπαλιά στην περιοχή, ο Μασούρας κατέβασε για τον Τικίνιο και αυτός αφού κοντρόλαρε, πλάσαρε από κοντά για το 0-1.

Στο 14’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αστέρα, ο Άλβαρες έδωσε στον Κρέσπι ο οποίος σούταρε σχεδόν από τη γωνία της περιοχής, ο Βατσλίκ απέκρουσε και ο Σίτο πήρε την κεφαλιά και σκόραρε. Ωστόσο, όπως έδειξε και το VAR, ήταν πιο μπροστά και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 23’ ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Αγκιμπού Καμαρά μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε παράλληλο γέμισμα, ο Παπαδόπουλος πήγε να μπλοκάρει, ωστόσο έχασε τη μπάλα η οποία πέρασε κάτω από τα πόδια του και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 54’ ο Σίτο έκανε γύρισμα, ο Βατσλίκ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, με τον Ρέαμπτσιουκ να διώχνει σε κόρνερ.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Καπίγια (75’ Σονί), Κανελλόπουλος (71’ Σανταφέ), Κρέσπι (71’ Γκόμεθ), Μπαράλες, Σίτο (58’ Μπενίτο)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (58’ Βρουσάι), Μασούρας (58’ Εμβιλά), Αγκιμπού Καμαρά (79’ Κουντέ), Ονιεκούρου (79’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (69’ Ελ Αραμπί)