Αστέρας Τρίπολης- Παναθηναϊκός: Ο Παπαδόπουλος έσωσε τους «Αρκάδες»

Με σκόρερ τον τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης, Παπαδόπουλο πήρε στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης στο “Θ. Κολοκοτρώνης” για την πρώτη αγωνιστική των play-offs της Σούπερ λιγκ 1.

Οι “Πράσινοι” πέτυχαν σε δύο λεπτά δύο γκολ με τον Μακέντα (58′, 59′), αλλά στο τέλος ο Φερνάντεθ (85′) και ο τερματοφύλακας του Αστέρα ο Παπαδόπουλος στις καθυστερήσεις (90+7′), έδωσαν την ισοπαλία στην ομάδα της Τρίπολης.

Ο Αστέρας στο πρώτο τέταρτο μπήκε πιο δυνατά από ότι ο Παναθηναϊκός και στο 19ο λεπτό είχαν και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Φερνάντεθ να σουτάρει, αλλά ο Διούδης απέκρουσε το δυνατό σουτ.

Στη συνέχεια του ματς οι «Πράσινοι» ισορρόπησαν, πιέζοντας ψηλά, αλλά δεν είχαν κάποια ουσιαστική φάση, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αρκάδες μπήκαν πάλι δυνατά και πίεσαν για το γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο.

Στο 56’ η ομάδα του Μπόλονι προειδοποίησε με τον Βιγιαφάνες να πατάει με τακουνάκι στον Μολό, αλλά το σουτ του Γάλλου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος.

Στο 58’ ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Μακέντα με όμορφη κεφαλιά, κέρδισε τον τερματοφύλακα του Αστέρα, κάνοντας το 0-1.

Στο επόμενο λεπτό το «τριφύλλι» πέτυχε και δεύτερο τέρμα, ο Χουάνκαρ από τα αριστερά πάλι βρήκε τον Μακέντα μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση, νίκησε τον Παπαδόπουλο, πετυχαίνοντας το 0-2.

Τα δύο γκολ αποσυντόνισαν τους γηπεδούχους που στη συνέχεια προσπαθούσαν να συνέλθουν. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα.

Στο 74’ ο Αστέρας έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το πλασέ του Αλί Μπαμπά από πολύ πλάγια θέση αποκρούστηκε απ’ τον Διούδη, με τη μπάλα να κοντράρει στον επιθετικό των γηπεδούχων και να φεύγει άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε “φωτιά”, ειδικά με την είσοδο του Φερνάντεθ για τον Αστέρα. Στο 85΄κατάφερε να μειώσει με τον Αλί Μπαμπά να βρίσκει τον Φερνάντεθ, ο οποίος με πλασέ, έκανε το 1-2.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά με «νύχια και με δόντια» προσπαθούσε να κρατήσει τη νίκη ο Παναθηναϊκός, αλλά την πλήρωσε από τον τερματοφύλακα του Αστέρα στο 90+7′ με τον Παπαδόπουλο που ανέβηκε για την τελευταία φάση και κατάφερε να σκοράρει με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή (2-2). Το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Σίτο – Μακέντα, Χατζηγιοβάνης, Νιας, Διούδης

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Τασουλής (72’ Άλβαρες), Βαλιέντε, Μπελόκ (72’ Ιγκλέσιας), Κρέσπι (63’ Λέο Τιλίκα), Ριέρα (85’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (63’ Αλί Μπαμπά), Λουίς Φερνάντεθ.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (82’ Αθανασακόπουλος), Αγιούμπ (74’ Ενγκμπακοτό), Χατζηγιοβάνης, Βιγιαφάνιες, Μακέντα (81’ Ιωαννίδης).