Ισόπαλο το Old Firm – Στήριξη και των δύο στον Γκλεν Καμαρά

Ισόπαλο έληξε το “Old Firm” της Σκωτίας μεταξύ Σέλτικ και Ρέιντζερς.

Για την 32η αγωνιστική της Scottish Premier League Σέλτικ και Ρέιντζερς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, με το σκορ να αδικεί τους Κέλτες.

Οι δύο ομάδες προέβησαν σε μία εξαιρετική ενέργεια εκφράζοντας τη στήριξή τους στον Γκλεν Καμαρά που υπέστη ρατσιστική επίθεση στο παιχνίδι κόντρα στην Σλάβια στην Πράγα. Από την άλλη, οι Κέλτες, αρνήθηκαν να κάνουν “pasillo” στην πρωταθλήτρια Ρέιντζερς

Η Σέλτικ που ήταν κυρίαρχη άνοιξε το σκορ στο 23′ με την κεφαλιά του Ελιουνούσι ύστερα από εξαιρετική κούρσα και σέντρα του Έντουαρντ.

Η Ρέιντζερς έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Μορέγιος στο 38′. Οι Πρωτεστάντες κέρδισαν κόρνερ, ο Χάτζι ανέλαβε την εκτέλεση, ο Μπαλογκάν πήρε την κεφαλιά εκεί που ήταν ο Μορέγιος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα η Σέλτικ προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα αλλά ο Έντουαρντ σπατάλησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Μακ Γκρέγκορ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ρέιντζερς λίγο έλειψε από το να γυρίσει το παιχνίδι με το σουτ του Κεντ να διώχνει ο Μπέιν.

Η Σέλτικ συνέχισε το υψηλό της τέμπο και με την έναρξη του δευτέρου μέρους έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες. Πιο συγκεκριμένα στο 49′ με την κεφαλιά του Γουέλς μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον κεραυνό του Έντουαρντ που έδιωξε ο Μακ Γκρέγκορ στο 52′.

Στην τελευταία ευκαιρία του ματς στο 72′ ο Τέρνμπουλ βρέθηκε απέναντι από τον Κίπερ της Ρέιντζερς αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας των πρωτοπόρων του απέτρεψε το γκολ.