Αστέρας Τρίπολης- ΠΑΟΚ: Ισόπαλοι στην Τρίπολη

Ισοπαλία που δεν βόλεψε κανέναν, καθώς έχασαν έδαφος ο ΠΑΟΚ και ο Αστέρας Τρίπολης

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, για την 3η αγωνιστική των playoffs της Σούπερ λιγκ 1.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” προηγήθηκε με τον Σφιντέρσκι στον 56΄ για να ισοφαρίσουν με Μουναφό στο 65ο λεπτό. Δοκάρι είχε ο Πολωνός επιθετικός του ΠΑΟΚ, ενώ οι Αρκάδες διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι.

Οι Θεσσαλονικείς πλέον είναι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 51 βαθμούς μαζί με την ΑΕΚ, ενώ ο Αστέρας είναι έκτος με 44β.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το… στραβοπάτημα του Άρη που ηττήθηκε από την Ένωση και να τον πλησιάσει στον έναν βαθμό. Παράλληλα, ούτε ο Αστέρας πέτυχε τον στόχο του, που ήταν να σημειώσει την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ με στόχο την τετράδα, αλλά έδειξε για μία ακόμη φορά δυνατός στην έδρα του.

Στο 5΄ ο Σφιντέρσκι σούταρε από το ύψος της μικρής και έσωσε ο Παπαδόπουλος.

Ακολούθησε στο 12΄ μια καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο Ίνγκασον γύρισε την μπάλα στον Πασχαλάκη, η οποία του ξέφυγε, αλλά τελικά κατάφερε να την διώξει πάνω στην γραμμή.

Στο 22′ οριζόντιο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ σε κεφαλιά του Σφιντέρσκι μετά από σέντρα του Τζόλη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (23′), σουτ του Τζόλη από πλάγια θέση, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Στο δεύτερο μέρος, δυνατό σουτ του Ριέρα στο 50΄ έφυγε άουτ.

Τελικά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 56′ με δυνατό σουτ του Σφιντέρσκι μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το 0-1.

Ο Αστέρας κατάφερε να απαντήσει και εννιά λεπτά αργότερα (65΄) ο Μουνάφο από κοντά και μετά από αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ισοφάρισε 1-1.

Στι υπόλοιπο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τις κεφαλιές των Σφιντέρσκι και Κρέσπο στις καθυστερήσεις να περνούν άουτ. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Κώτσιρας, Μουνάφο – Ζίβκοβιτς, Ντάγκλας, Κρέσπο, Ουάρντα

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (78′ Μπελόκ), Τιλίκα (78΄ Κρέσπι), Φερνάντεθ (16΄ λ.τ. Ριέρα), Σίτο (67′ Ιγκλέσιας), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Ντάγκλας, Σβαμπ (76′ Κρμέντσικ), Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (83′ Μουργκ), Τζόλης (58΄ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι.