«Αστεράτη» νίκη για Γουέστ Χαμ, νίκη σωτηρίας για Νιούκαστλ

Με ήρωες τους Λίνγκαρντ και Μαξιμίν η Γουέστ Χαμ και η Νιούκαστλ υπέταξαν τις Λέστερ και Μπέρνλι αντίστοιχα

Για την 31η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Νιούκαστλ νίκησε με 1-2 την Μπέρνλι ενώ με 3-2 η Γουέστ Χαμ πήρε την νίκη κόντρα στην Λέστερ.

Στο Τερφ Μουρ, η Νιούκαστλ πήρε το διπλό κόντρα στην Μπέρνλι με 1-2 και αύξησε την διαφορά της από την Φούλαμ στις έξι βαθμούς. Η Μπέρνλι άνοιξε το σκορ με τον Ματέι Βύντρα ύστερα από γύρισμα του Κρις Γουντ στο 18ο λεπτό. Οι Καρακάξες ισοφάρισαν το παιχνίδι με σκόρερ τον Μέρφι στο 59′ μετά από ατομική ενέργεια του Μαξιμίν. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γάλλος εξτρέμ ολοκλήρωσε την ανατολή με υποδειγματικό πλασέ.

Στο Λονδίνο, η Γουέστ Χαμ νίκησε με 3-2 την Λέστερ και παραμένει δυνατά στην διεκδίκηση μιας θέσης στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Λίνγκαρντ με δύο τέρματα στο 29′ και το 44′ έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην Λονδρέζικη ομάδα. Ο Μπόουεν στο 48′ έκανε το 3-0, όμως η Λέστερ με δύο γκολ του Ιενάτσο στο 70′ και στο 91′ μείωσε την διαφορά στο ελάχιστο.