Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ: Νικηφόρο πέρασμα από την Τρίπολη ο ΠΑΟΚ

Σαν «σίφουνας» πέρασε από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-4 του Αστέρα Τρίπολης στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, για τη 14η αγωνιστική της Super League.

Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα και έβδομη συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις για τους Θεσσαλονικείς.

Από δύο γκολ σημείωσαν ο Τόμας Μουργκ (34’, 69’) και ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ (59’, 90’), ενώ για τους Αρκάδες είχαν μειώσει προσωρινά με τον Ερβιν Τζουκάνοβιτς (63’).

Στο 6ο λεπτό μετά από το κόρνερ, ο Καλτσάς με βολέ ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Κοτάρσκι, η μπάλα έπεσε στον Αλάγκμπε, αλλά το σουτ του Νιγηριανού τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ κι η μπάλα απομακρύνθηκε.

Η μορφή του αγώνα άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την κατοχή της μπάλας. Δεν μπορούσαν, όμως, να διασπάσουν εύκολα την άμυνα του Αστέρα. Χρειάστηκε μια στημένη φάση στο 20’, ένα κόρνερ του Ντεσπόντοφ και μια κεφαλιά του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη που απέκρουσε σε κόρνερ ο Νίκος Παπαδόπουλος, για να καταγραφεί η πρώτη αξιόλογη φάση των «ασπρόμαυρων».

Πέντε λεπτά αργότερα, από λανθασμένη εκτέλεση φάουλ των Θεσσαλονικέων, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ του Νίκου Ζουγλή ήταν αδύναμο, με τον Στέφαν Σβαμπ να προλαβαίνει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Σαν να μην έφτανε η σπουδαία, χαμένη ευκαιρία, ο Μίλαν Ράσταβατς «έχασε» στη φάση με μυϊκό πρόβλημα και τον Μπαρτόλο.

Στο 34’ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ. Ο Κωνσταντέλιας σούταρε, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον αφύλακτο Μουργκ που ξεπέρασε και τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Οι χώροι άνοιξαν, με το γκολ του Αλί Σαμάτα δυο λεπτά αργότερα να ακυρώνεται ως οφσάιντ, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας, ο ΠΑΟΚ βρήκε δεύτερο γκολ. Ο Κωνσταντέλιας έκλεψε και τροφοδότησε τον Σαμάτα, με τον Τανζανό να κάνει τη σέντρα και τον Ντεσπόντοφ να προλαβαίνει τον Φεντερίκο Αλβαρες για το 0-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αστέρας μπήκε πάλι στο ματς. Από εκτέλεση κόρνερ του Σον Γκος, ο Κοτάρσκι έχασε την μπάλα κι ο Τζουκάνοβιτς με το αριστερό μείωσε σε 1-2.

Θέλοντας να εκμεταλλευτεί το momentum, ο Αστέρας έψαξε την ισοφάριση. Στο 67’ ο Καλτσάς έκανε την κούραση και το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε αλλά το δυνατό σουτ με το δεξί του επερχόμενου Αλβαρες ήταν άστοχο.

Κι αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, ήρθε το 1-3. Νέο λάθος του Αλβαρες, ο Παπαδόπουλος πρόλαβε τον Σαμάτα, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μουργκ που δε λάθεψε πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κι έκτο φετινό.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τέταρτο γκολ, δεύτερο του Ντεσπόντοφ, έπειτα από το κακό διώξιμο του Παπαδόπουλου και το παράλληλο γύρισμα του Στέφανου Τζίμα, συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία έπειτα από εκείνη την ήττα από την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Κίτρινες: Αλβαρες, Αλάγκμπε – Σβαμπ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Αλβαρες, Μουνάφο (77’ Βαλιέντε), Αλάγκμπε, Μπαρτόλο (27’ Γκος), Καλτσάς (90’+1’ Ντιαρά), Ζουγλής (77’ Σίτο), Μιριτέλο (77’ Μιριτέλο).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (73’ Σάστρε), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντοέφ (73’ Μεϊτέ), Μουργκ, Κωνσταντέλιας (81’ Μπράντον), Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (89’ Τζίμας).