Α1 Γυναικών: Περίπατος του Ολυμπιακού κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου

Άνετη νίκη του Ολυμπιακού επί της Ελευθερίας Μοσχάτου.

Με «καταιγιστική» εμφάνιση συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και σκοράροντας με… κάθε τρόπο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν εύκολα με 110-54 την Ελευθερία Μοσχάτου στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, για την 9η αγωνιστική της Α1. Μετά την εντός έδρας ήττα (53-72) από την ΤΤΤ Ρίγα, για τη φάση των «32» του Eurocup, τα κορίτσια του Θρύλου έβγαλαν αντίδραση στο ΣΕΦ, πήραν μεγάλες διαφορές (+56) κόντρα στην ομάδα του Μοσχάτου και με πέντε «διψήφιες» στην επίθεση (26 πόντους η Βίτολα, 20 η Χριστινάκη, 17 η Γουίλιαμς, 10 η Νικολοπούλου), συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα! Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν την προσοχή τους στο Eurocup, αφού την Τετάρτη (20/12), δίνουν τη ρεβάνς με την ΤΤΤ Ρίγα στη Λετονία, για τη φάση των «32».

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με λέι απ της Σύρρα στον αιφνιδιασμό (5:44), προηγήθηκε με 16-4, με την Βίτολα να φτάνει τους 10 πόντους (5/7 δίποντα), στο 3:45, κάνοντας το 20-7. Τρίποντο της Χριστινάκη και +14 (23-9) οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, στο 2:14, με την Καρλάφτη να σκοράρει, επίσης, από τα 6,75μ. (1:44), για το +15 (26-11). Το 29-11 της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε, με τρεις εύστοχες βολές, η Νικολοπούλου (0:01). Στα μέσα (5:22) του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Θρύλος ξέφυγε με +29 (46-17), με λέι απ της Γουίλιαμς, με την Δίελα να ανεβάζει τη διαφορά στο +30 (49-19), με σουτ από τα 6,75μ. (4:00). Από το 2:15 έως το 1:13, η Χριστινάκη, με επτά πόντους, «έγραψε» το 62-22, με την Νικολοπούλου να διαμορφώνει το +42 (64-22) του ημιχρόνου!

Στο ξεκίνημα (9:01) της τρίτης περιόδου, η Χριστινάκη πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, για το +47 (70-23), με την Γουίλιαμς να «γράφει» το 74-29, στο 6:50. Στο 0:29, η Σύρρα πέτυχε το +51 (90-39) στον αιφνιδιασμό, με την Ελευθερία Μοσχάτου να μειώνει, για το 90-41 του τρίτου δεκάλεπτου. Χωρίς «φρένο» οι «ερυθρόλευκες», μετρώντας 90 πόντους σε τρία δεκάλεπτα! Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Γουίλιαμς έκανε το +53 (94-41), με τζαμπ σουτ από το ύψος των βολών (8:48), με την Αναστασοπούλου να σκοράρει, για το 106-53, 2:13 για το φινάλε. Το +55 (108-53) ήρθε από δύο βολές της Αναστασοπούλου, 1:50 για τη λήξη, ενώ με τον ίδιο τρόπο (0:51), η Σύρρα έκανε το +56 και το τελικό 110-54.

Τα δεκάλεπτα: 29-11, 64-22, 90-41, 110-54

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 17(1), Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα 9, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 10(1), Καρλάφτη 4, Αναστασοπούλου 6, Δίελα 5(1), Βίτολα 26, Χριστινάκη 20(2), Τόμπιν 6

Ελευθερία Μοσχάτου (Κατερίνα Χατζηδάκη): Νάτσκου 6, Πάγκαλος, Αλιφραγκή, Σταμούλου, Λέρη 4, Ταμπάκου 5, Σπαθάρου, Κάισερ 21, Ζεκ 17(2)