«Αστεράτη» νίκη για τη Σεβίλλη

Με σοβαρή εμφάνιση η Σεβίλλη νίκησε την Έλτσε και ανέβασε τη διαφορά της από την πέμπτη Σοσιεδάδ.

Για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της La Liga, η Σεβίλλη με ένα τέρμα στο τέλος κάθε ημιχρόνου νίκησε την Έλτσε με 2-0 στο Σάντσεθ Πιχθουάν.

Η ομάδα του Λοπετέγκι αύξησε τη διαφορά της (54β) από τη Σοσιεδάδ στο +9 και παραμένει το φαβορί για την έξοδο στο επόμενο Champions League.Για την φιλοξενούμενη Έλτσε το αποτέλεσμα δεν την βοήθησε και παρέμεινε στην 17η θέση με 24 βαθμούς έναν επιπλέον από την ζώνη του υποβιβασμού και την Αλαβές και δύο πίσω από την 16η Βαγιαδολίδ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως οι Σεβιγιάνοι πήραν τη νίκη, καθώς ήταν σαφώς πιο εύστοχοι.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε κεφάλι στο 43ο λεπτό με τον μόνιμο σκόρερ της Γιουσέφ Ελ Νεσιρί. Ο Μαροκινός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Σούσο και με εξαιρετική κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, δεν άφησε περιθώρια στον Μπάντια.

Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Αργεντινός επιθετικός των γηπεδούχων Φραν Βάσκεθ, δύο λεπτά από την ώρα που εισήλθε στην αναμέτρηση. Ο έμπειρος επιθετικός μετά το γύρισμα του Όλιβερ Τόρες δεν δίστασε και έκανε ένα βολ-πλανέ που κατέληξε στο βάθος της εστίας της Έλτσε.

Σεβίλλη: Μπουνού, Νάβας, Κουντέ, Σέρχι Γκόμεθ, Ακούνια (87′ Πάπου Γκόμες), Ράκιτιτς, Γκούντελι, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (62′ Μουνίρ / 87′ Φράνκο Βάσκες), Σούσο (78′ Ρεκίκ), Όλιβερ Τόρες, Εν Νεσιρί (90′ Ντε Γιονγκ)

Έλτσε: Μπαντία, Παλάσιος, Βερδού, Κάλβο, Χοσέ Σάντσεθ (77′ Μοχίκα), Φιδέλ (77′ Πιάτι), Μαρκόνε, Γκούτι (85′ Βίκτορ Ροντρίγκεθ), Χοσάν (69′ Μίγια), Μπογέ, Καρίγιο (69′ Τέτε Μορέντε)