Champions League: Πρόκριση στο ρελαντί για τη Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου έχοντας καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι με 4 γκολ στην Ιταλία, έκανε χαλαρά το 2 στα 2 απέναντι στη Λάτσιο.

Για τη φάση των “16” του Champions League, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Λάτσιο με 2-1 και πέρασε στη συνέχεια της διοργάνωσης, αν και πριν το σημερινό ματς ήταν σχεδόν σίγουρη η πρόκριση λόγω της νίκη των Βαυαρών με 4-1 στην Ρώμη.

Η Μπάγερν πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά με συνολικό σκορ 6-2. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Λεβαντόφσκι 33′ και Τσούπο-Μότινγκ 73′, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Παρόλο στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

H πρώτη φάση έγινε μόλις στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Κορέα βρήκε χώρο και επιχείρησε ένα σουτ από μέση απόσταση, που πέρασε άουτ.

Στο 13′ o Σανέ σούταρε λίγο έξω από την περιοχή. χωρίς όμως να καταφέρει να βρει στόχο.

Στο 15′, έπειτα από ωραία σέντρα, ο Μιλίνκοβιτς- Σάβιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά αυτή την καθαρή ευκαιρία για γκολ, σταμάτησε ο Νούμπελ ο οποίος έκανε εντυπωσιακή επέμβαση.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 33ο λεπτό, ο Μουρίκι υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, με τον Λεβαντόφσκι ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεσε, να μην αστοχεί, για 1-0 της Μπάγερν Μονάχου.

Μετά την επίτευξη του γκολ, τίποτα άλλο δεν συνέβη μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 47′, ο Λεβαντόφσκι πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, όμως βρήκε μπροστά του τον Ρέινα που απέκρουσε.

Η επόμενη αξιόλογη φάση έγινε 20 λεπτά μετά, στο 67′, όταν ο Λεβαντόφσκι πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ ελάχιστα έξω από την περιοχή, όμως η προσπάθειά του κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 73′ ο Αλάμπα έκανε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βγάζοντας τετ-α-τετ τον Τσούπο-Μότινγκ που σκόραρε για το 2-0 της ομάδας του.

Στο 83ο λεπτό ο Περέιρα έκανε την σέντρα και ο Παρόλο έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της ιταλικής ομάδας.

Στο 90′ ο Γκάμπρι έκανε ωραία ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε, αλλά το τελείωμά του απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ρέινα. Το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Κίτρινες: 26′ Ράντου, 31′ Ατσέρμπι, 39′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 48′ Γκορέτσκα, 70′ Κορέα

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νούμπελ, Ερνάντεζ, Αλάμπα, Μπόατενγκ (46′ Σούλε), Παβάρ, Γκορέτσκα (64′ Ντέιβις), Κίμιχ (77′ Μαρτίνεζ), Γκνάμπρι, Σανέ, Μίλερ (71′ Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι (71′ Τσούπο-Μότινγκ).

Λάτσιο (Ιντζάκι): Ρέινα, Ράντου, Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Λατσάρι (57′ Παρόλο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Εσκαλάντε (84′ Άκπα Ακπρό), Αλμπέρτο (75′ Κατάλντι), Φάρες (46′ Λούλιτς), Μουρίκι (55′ Περέιρα), Κορέα.