Μπάμφορντ «λαμπρός» την οδηγεί

Η Λιντς «μυρίστηκε» αίμα και πέρασε σαν οδοστρωτήρας από την έδρα της Άστον Βίλα, με «μαγικό» χατ-τρικ του Πάτρικ Μπάμφορντ.

Η Λιντς ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και επικράτησε με 0-3 της Άστον Βίλα με χατ-τρικ του Μπάμφορντ σε μόλις 19 λεπτά και ταυτόχρονα υποχρέωσε τους «Χωριάτες» στην πρώτη απώλεια τους στη σεζόν, αφού μέχρι εκείνη την στιγμή η ομάδα του Ντιν Σμίθ είχε το απόλυτο των νικών.

Στην τρίτη θέση με 10 βαθμούς η Λιντς, στους 12β και σταθερά στη δεύτερη η Άστον Βίλα.

Ο Πάτρικ Μπάμφορντ έγινε ο πέμπτος παίκτης φιλοξενούμενης ομάδας, που σκόραρε χατ-τρικ στο «Βίλα Παρκ» σε αγώνα επιπέδου Premier League μετά από τους Σάτον, Φάουλερ, Μπέιλ και Αγκουέρο. Μάλιστα ήταν το έκτο γκολ του 27χρονου Άγγλου επιθετικού στο φετινό πρωτάθλημα.

Το ματς:

Μόνο το γκολ έλειψε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, καθώς ο ρυθμός του αγώνα στο «Βίλα Παρκ» ήταν εξαιρετικός και  για τις δύο ομάδες, οι οποίες είχαν τις ευκαιρίες τους, για να σκοράρουν αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

Ουσιαστικά, η Λιντς ήταν περισσότερο επικίνδυνη. Δύο από τις καλύτερες στιγμές της ήταν με πρωταγωνιστή τον Πάτρικ Μπάμφορντ, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μαρτίνες σε πρώτη φάση στο 4ο λεπτό με κεφαλιά και σε δεύτερη στο 44’ με σουτ από αρκετά πλεονεκτική θέση.

Στον αντίποδα, οι «Χωριάτες» είχαν απίστευτη χαμένη ευκαιρία, με τον αρχηγό Γκρίλις, καθώς το σουτ του Άγγλου διεθνούς μέσου στο 26ο λεπτό να βρήκε πάνω στον Άιλινγκ, ο οποίος σταμάτησε τη μπάλα πριν αυτή περάσει ολόκληρη την τελική γραμμή όπως έδειξε το goal line technology.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στην Άστον Βίλα. Στο 52’ ο Γκρίλις άρχισε μία τρομερή κούρσα από το χώρο του κέντρου, άδειασε όλους σχεδόν τους παίκτες που προσπάθησαν να τον ανακόψουν, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Μεσλιέ.

Δύο λεπτά μετά η Βίλα είχε και νέα ευκαιρία, αλλά ο κίπερ των «παγωνιών» απογειώθηκε και απομάκρυνε το σουτ στην κίνηση του Κόνσα.

Στο 55’ Η Λιντς έκανε το 1-0 κόντρα στην Άστον Βίλα. Ταχύτατη αντεπίθεση από τους ποδοσφαιριστές του Μπιέλσα, ο Ροντρίγκο εξαπέλυσε το σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο ο Μαρτίνες απέκρουσε ασθενώς. Ο Μπάμφορντ καραδοκούσε πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία.

Η Λιντς διπλασίασε τα τέρματά της στο 67ο λεπτό, με τον ίδιο σκόρερΩραία εφόρμηση του Κλιχ, τροφοδότησε τον Μπάμφορντ, ο επιθετικός της Λιντς γύρισε εξαιρετικά το σώμα του και με άπιαστο δυνατό σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής άφησε «άγαλμα» τον Αργεντινό τερματοφύλακα και έγραψε το 2-0.

Ο Μπάμφορντ στο 74’ ολοκλήρωσε με μαγικό τρόπο ένα εκπληκτικό χατ-τρικ! Αυτή τη φορά με υπέροχο αριστερό φαλτσαριστό πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Μαρτίνες, ο οποίος αν και άπλωσε το τεράστιο κορμί του δεν μπόρεσε ούτε στο ελάχιστο να φτάσει την μπάλα.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τη Λιντς νικήτρια με σκορ 0-3 και με άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση.

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Τάργκετ, ΜακΓκίν, Λουίζ, Χασάν (66’  Τραορέ), Μπάρκλεϊ, Γκρίλις, Γουάτκινς.

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μεσλιέ, Αλιόσκι, Άιλινγκ, Κοχ, Ντάλας, Χάρισον, Στρούικ (21’ Σάκλετον), Κλιχ, Κόστα (83’ Ραφίνια), Ροντρίγκο (79’ Ερνάντες), Μπάμφορντ.