Στο κυνήγι της 2ης θέσης η Αταλάντα

Με 6άρα διέσυρε την Μπρέσια η Αταλάντα και ανέβηκε προσωρινά στη 2η θέση.

Η Αταλάντα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπρέσια, καθώς επιβλήθηκε με το επιβλητικό 6-2 στο Μπέργκαμο, για την 33η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Μπέργκαμο μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 2′. Δεν δημιούργησε πολλές φάσεις αλλά αυτές που έκανε, τις μετουσίωσε σε γκολ και ανέβηκε, προσωρινά, στη 2η θέση. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βάλουν εμπόδια και συνεχίζουν να ελπίζουν στο θαύμα της παραμονής, διότι μόνο με θαύμα θα έρθει.

Αξιοσημείωτο πως η Αταλάντα έχει να ηττηθεί από τις 20/1 και την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την ΣΠΑΛ. Από εκείνη την περίοδο, μετράει 13 νίκες και 2 ισοπαλίες, σε 15 παιχνίδια. Ακόμα πιο εντυπωσιακό ότι σε αυτά τα 15 ματς μετράει 53 γκολ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα του Γκασπερίνι να κάνει την δουλειά. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 4-1 αλλά με ελάχιστες φάσεις. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2′ ο Πάσαλιτς, όμως η απάντηση ήρθε σχετικά άμεσα (8′) από τον Τορεγκρόσα. Ένα πεντάλεπτο (25′, 28′, 30′) ήταν αρκετό για να έρθουν τρία γκολ με τους Ντε Ρουν, Μαλινόβσκι και Ζαπάτα, αντίστοιχα.

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά τα γκολ δεν έλειψαν. Ο Πάσαλιτς, με δύο ακόμα γκολ στο 55′ και στο 58′, έφτασε σε χατ-τρικ και το δείκτη του σκορ στο 6-1. Ο Σπάλεκ κατάφερε να μειώσει σε 6-2 στο 83′, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Σπορτιέλο (80′ Ρόσι), Τζιμσίτι (74′ Τσιμπόρα), Καλνταρά, Ταμέζε, Καστάνιε (73′ Μπελανόβα), Γκοσένς, Ντε Ρουν, Σουτάλο, Ζαπάτα (46′ Κόλεϊ), Μαλινόβσκι (74′ Πίκολι), Πάσαλιτς
Μπρέσια (Λόπεζ): Αντρενάτσι, Μανγκραβίτι, Σεμπρίνι, Ματετζού, Σπάλεκ, Μπγιάρνασον, Τσανσελόρ, Ντεσένα, Βιβιάνι (57′ Τονάλι), Τορεγκρόσα (61′ Εντόγ), Ντοναρούμα (67′ Αγιέ)