Παραμένει στην τρίτη θέση η Τσέλσι

Αναγκαία νίκη για το ευρωπαϊκό εισιτήριο πέτυχε η Τσέλσι επί της Νόριτς.

Για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι πήρε πολύτιμο τρίποντο στο Στάνφορντ Μπριτζ με 1-0 επί της αδιάφορης Νόριτς.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Λονδίνου μπήκε δυναμικά έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις με δράστη τον Ολιβιέ Ζιρού. Οι Λονδρέζοι θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα τέρματα και να μπουν μπροστά στο σκορ, αλλά στο 37′ ο Πούλισικ τράνταξε το δοκάρι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας και δημιουργούσαν ευκαιρίες, ωστόσο το γκολ δεν ήρθε ποτέ και το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε.

Πλέον οι “μπλε” είναι ένα βήμα πιο κοντά στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά έχουν δύσκολα ματς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, καθώς αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τη Λίβερπουλ και εντός την Γουλβς, με τις Λέστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να περιμένουν το στραβοπάτημα για να τους κλέψουν τη θέση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τσελσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρίντιγκερ, Αλόνσο (80′ Τζέιμς), Κόβατσιτς, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (67′ Μπάρκλεϊ), Ουίλιαν, Ζιρού (86′ Άμπραχαμ), Πούλισιτς (81′ Χάντσον-Οντόι)

Νόριτς: Κρουλ, Άαρονς, Γκόντφρι, Κλόσε, Λιούις, Τετέι (79′ Στίπερμαν), ΜακΛιν, Ρουπ (89′ Μάρτιν), Κάντγουελ (71′ Μπουεντία), Ερνάντες (79′ Πούκι), Ντρμιτς (79′ Ούτσε)