Έσπασε το αήττητο της Αταλάντα η Ίντερ

Η Ίντερ έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 16 αγώνων της Αταλάντα, νικώντας την μες στην έδρα της.

Η Ίντερ επικράτησε της Αταλάντα με 0-2 στο Ατλέτι Ατζούρι ντ’ Ιτάλια, για την τελευταία αγωνιστική της Serie A.

Οι “νερατζούρι” έφυγαν με το διπλό από το σπίτι της Αταλάντα, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί της. Με αυτή τη νίκη κατέλαβαν την 2η θέση της βαθμολογίας με 82 βαθμούς, ενώ η “θεά” τερμάτισε στην 3η θέση με 82 βαθμούς.

Μόλις στο 1′ η ομάδα του Μιλάνου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Αμπρόζιο, ενώ στο 20′ διπλασίασε τα τέρματα της με ένα εκπληκτικό σουτ του Γιάνγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαν ρίξει το ρυθμό αμφότερες οι ομάδες και το 2-0 έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Σημειώνεται πως ο βασικός τερματοφύλακας της Αταλάντα, Πιερλουίτζι Γκολίνι, τραυματίστηκε και οι άνθρωποι της ομάδας του Μπέργκαμο φοβούνται πως μπορεί να χάσει τον προημητελικό του Champions League κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν (12/8).

Κίτρινες: Ντζιμσίτι, Τολόι – Μπρόζοβιτς, Ντε Φράι, Χαντάνοβιτς

Αταλάντα: Γκολίνι (5′ Σπορτιέλο), Τολόι, Κάλνταρα, Ντζιμσίτι, Γκοζένς, Φρέουλερ (61′ Μαλινόφσκι), Ντε Ρουν, Καστάνιε (61′ Χάτεμποερ), Γκόμεζ, Πάσαλιτς (61′ Μουριέλ), Ζαπάτα

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (77′ Μπιράγκι), Γκοντίν, Ντε Φράι, Ντ’ Αμπρόζιο (77′ Σκρίνιαρ), Μπαρέλα (9ο’ Έρικσεν), Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι, Γιάνγκ (90′ Μόζες), Λουκάκου, Μαρτίνεζ (71′ Σάνσεζ)