Αταλάντα-Γιουβέντους: Έσωσε στο τέλος τον βαθμό η Γιούβε

Με γκολ του Ντανίλο στις καθυστερήσεις, η Γιουβέντους γλίτωσε την ήττα από την Αταλάντα

Η Αταλάντα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Γιουβέντους στο Μπέργκαμο, για την 25η αγωνιστική της Serie A.

Λίγες μέρες πριν τη μάχη με τον Ολυμπιακό για το Europa League, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι είναι σε καλή κατάσταση, σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες και έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Οι “Μπεργκαμάσκι” έμειναν για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 44β, με τους φιλοξενούμενους να είναι στην 4η θέση με +2, αλλά με παιχνίδι περισσότερο, στη μάχη που δίνουν για την τετράδα που οδηγεί στο Champions League. Επίσης, οι “μπιανκονέρι” παρέμειναν για 11o σερί ματς χωρίς ήττα στην Serie A (7-4-0).

Στο 76’ η Αταλάντα πήρε το προβάδισμα με τον Μαλινόφσκι με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σέζνι και έκανε το 1-0. Στο 84ο λεπτό ο Χάτεμπουρ έχασε τρομερή ευκαιρία για το 2-0, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 90+2’ η “Γηραιά Κυρία” κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Ντανίλο και να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Ντζιμσίτι, Τζαπακόστα (60’ Μέλε), Ντεμιρά, Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Μπογκά (90+1’ Πάσαλιτς), Κοουπμάινερς, Μουριέλ (60’ Μαλινόβσκι)

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπονούτσι (79’ Κουαδράδο), Ντε Σίλιο, Ντε Λιχτ, Ραμπιό (86’ Αρτούρ), ΜακΚένι (81’ Κεν), Λοκατέλι, Μοράτα (86’ Ακέ), Ντιμπάλα, Βλάχοβιτς