La Liga: Κόλλησε στην ισοπαλία το Καταλανικό ντέρμπι

Η Μπαρτσελόνα με την Εσπανιόλ έμεινε στην ισοπαλία 2-2.

Για την 24η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα εκτός έδρας έκλεψε τον βαθμό (2-2) της ισοπαλίας από την Εσπανιόλ στο μεγάλο ντέρμπι της Βαρκελώνης.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με  ιδανικό τρόπο καθώς μόλις στο 2’ ο Πέδρι άνοιξε το σκορ έπειτα από πάσα του Άλμπα. Οι γηπεδούχοι που δεν βρισκόταν στην καλύτερη  αγωνιστική κατάσταση, κατάφεραν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και να φέρουν το ματς στα ίσια στο 40’ με τον Ντάρντερ. Στην συνέχεια της επανάληψης  η ομάδα του Βιθέντε Μορένο κατάφερε να προηγηθεί με τον Ντε Τομάς στο 64’. Όλα έδειχναν ότι η Εσπανιόλ  κρατούσε το «χρυσό τρίποντο». Όμως ο Λουκ Ντε Γιονγκ είχε άλλη γνώμη διότι στο 6’ των καθυστερήσεων έκανε το τελικό 2-2.

Ο Ολλανδός έδωσε στην ομάδα του το 8ο σερί ματς χωρίς ήττα μένοντας   «ζωντανή» στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League. Νωρίτερα αποβλήθηκε ο Πικέ, αλλά και ο Ριμπάουντο, για αψιμαχία στο κέντρο του γηπέδου.