Αταλάντα – Ρεάλ Μαδρίτης: «Βασιλικό» διπλό με πρωταγωνιστή Μεντί

Η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στην Αταλάντα μες στο Μπέργκαμο και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης για τους «8» του Champions League. Πρωταγωνιστής ο Μεντί που κέρδισε την κόκκινη και «εκτέλεσε» τον Γκολίνι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αταλάντα με 0-1 στο Ατλέτι Ατζούρι ντ’ Ιτάλια, για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Champions League.

Οι «μερένχες» των πολλών απουσιών κατάφεραν να βάλουν τα θεμέλια για την πρόκριση της επόμενης φάσης της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, νικώντας την ομάδα του Γκασπερίνι μέσα στο Μπέργκαμο.

Σε ένα παιχνίδι που δεν φαινόταν να υπάρχει τρόπος ώστε να μην λήξει χωρίς σκορ, ήρθε ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Ρεάλ, Φερλάντ Μεντί και με μια… οβίδα στο 86ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ στο 17ο λεπτό είχε κερδίσει την κόκκινη του Φρόιλερ, κάτι το οποίο άλλαξε τελείως τις ισορροπίες του αγώνα.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν καλός, ενώ δεν υπήρχαν και πολλές αξιοσημείωτες ευκαιρίες. Οι Μπεργκαμάσκι μπήκαν πιο δυνατά με περισσότερη επιθετική διάθεση, ενώ οι «μερένχες» είχαν ρίξει όλο το βάρος στον άξονα, παίζοντας πιο τακτικά.

Οι ισορροπίες άλλαξαν μόλις στο 17′, όταν ο Φρόιλερ αντίκρισε κόκκινη κάρτα, καθώς πραγματοποίησε ένα αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μεντί, την ώρα που ο Γάλλος ήταν έτοιμος να βγει σε θέση τετ α τετ. Αυτό έφερε το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής της μπάλας στους Μαδριλένους, οι οποίοι όμως δυσκολευόντουσαν να γίνουν απειλητικοί, διότι η ομάδα του Γκασπερίνι από την στιγμή που έμεινε με 10 παίκτες προχώρησε σε έναν πιο συντηρητικό τρόπο παιχνιδιού.

Η πρώτη καλή στιγμή της «Βασίλισσας» ήρθε στο 25′, με τον Νάτσο να πραγματοποιεί μια εκπληκτική ατομική ενέργεια, όμως το σουτ του ήταν άστοχο, ενώ η επόμενη αξιοσημείωτη φάση δημιουργήθηκε μετά από 15 λεπτά, με τον Βινίσιους να βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 45+1′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία, με τον Κασεμίρο να πιάνει μια κεφαλιά και τον Γκολίνι να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όμως αδυνατούσε να γίνει επικίνδυνη. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν προσαρμοστεί σε έναν τρόπο παιχνιδιού, που δεν συνηθίζουν να παίζουν, όμως στην προκειμένη τον στήριζαν και με το παραπάνω. Με τον χρόνο να κυλάει και να μην σημειώνεται καμία τελική προσπάθεια, όλα έδειχναν πως το ματς οδεύει προς την λευκή ισοπαλία.

Αυτό όμως δεν συνέβη. Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Ρεάλ, που κέρδισε την κόκκινη, αφήνοντας του Ιταλούς με παίκτη λιγότερο πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Στο 86′ εξαπέλυσε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, με τους «μερένχες» να φεύγουν με μια πολύ σημαντική νίκη, που τους χρίζει φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Κόκκινες: Φρόιλερ

Κίτρινες: Κασεμίρο, Μεντί – Γκόζενς

Αταλάντα: Γκολίνι, Τολόι, Ντζιμσίτι, Μέλε (86′ Παλομίνο), Ρομέρο, Γκόζενς, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Ζαπάτα (30′ Πάσαλιτς), Πεσίνα, Μουριέλ (56′ Ίλισιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί, Νάτσο, Βαράν, Βάσκεθ, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς, Ίσκο (76′ Ντούρο), Ασένσιο (76′ Αρίμπας), Βινίσιους (57′ Μαριάνο)