“Σβηστά” η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε τη Γκλάντμπαχ

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Γκλάντμπαχ για το πρώτο παιχνίδι του Τσάμπιονς Λιγκ και συνεχίζει το αήττητο σερί της

Για την φάση των 16 του Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε στην Βουδαπέστη, όπου η Γκλάντμπαχ ήταν τυπικά γηπεδούχος με 0-2 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σκόρερ ήταν ο Σίλβα στο 29′ και ο Ζεσούς στο 65′ και έφτασε για 19ο σερί παιχνίδι στη νίκη και συνολικά 26ο.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 7ο λεπτό με το Φόντεν, ο οποίος σούταρε από μακριά, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Σόμερ που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Αρκετά λεπτά αργότερα στο 29′, ο Κανσέλο σέντραρε στην περιοχή εμ αποδέκτη τον Μπερνάντο Σίλβα που έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 της Μάντσεστερ Σίτι.

Στο 40′, ο Κανσέλο έκανε ένα σουτ από μέση απόσταση, με την προσπάθειά του να μην βρίσκει στόχο.

Στο 45+1′ ο Φόντεν έγινε αποδέκτης λίγο έξω από την περιοχή και εκτέλεσε πολύ άστοχα άουτ. Τίποτα άλλο δεν έγινε στο πρώτο ημίχρονο και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 63′ ο Πλεά έπιασε ένα σουτ από καλό σημείο, αλλά σημάδεψε άουτ.

Ακριβώς στην επόμενη ευκαιρία στο 65ο λεπτό, ο Σίλβα έγινε αποδέκτης μιας σέντρας, κάνοντας κεφαλιά πάσα στο Ζεσούς που σκόραρε για το 0-2 των φιλοξενούμενων.

Λίγο αργότερα, στο 78′ ο Φόντεν πάτησε περιοχή και εκτέλεσε δυνατά, όμως έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 83′ ο Μαχρέζ τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε αμέσως, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Σόμερ που απέκρουσε. Τίποτα άλλο δεν συνέβη και το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Γκλάντμπαχ (Ρόζε): Σόμερ, Ελβέντι, Ζακάρια, Γκίντερ, Μπενσεμπάνι, Χόφμαν (87′ Γούλφ), Κράμερ, Νίχαους, Λάινερ (63′ Λαζάρο), Στιντλ (74′ Εμπολό), Πλεά (63′ Τουράμ)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουέλκερ, Λαπόρτ, Ντιας, Κανσέλο, Φόντεν (80′ Τόρες), Ρόντρι, Γκουντογκάν, Στέρλινγκ (69′ Μαχρέζ), Σίλβα, Ζεσούς (80′ Αγκουέρο)