Αταλάντα: Υπόθεση Κολομβίας η δεύτερη θεση

Σημαντική νίκη της Αταλάντα στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης από την Ίντερ.

Στο Μπέργκαμο ενόψει της 35ης αγωνιστικής του Ιταλικού πρωταθλήματος η Αταλάντα νίκησε με 1-0 την Μπολόνια και συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις που πραγματοποιεί στον δεύτερο γύρο.

Η Αταλάντα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού και εκτός του γκολ είχε και πολλές ευκαιρίες για κάποιο άλλο τέρμα.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Κολομβιανός επιθετικός Μουριέλ που είχε μπει σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 63′ συνδυάστηκαν οι δύο Κολομβιανοί της Αταλάντα, Ζαπάτα και Μουριέλ με τον τελευταίο να νικά τον Σκορούπσκι για το τελικό 1-0.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την Αταλάντα στην δεύτερη θέση με 74 βαθμούς και τους Ροσομπλού στην δέκατη θέση με 43 πόντους.

Οι συνθέσεις:

Αταλάντα: Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο (80 Σούταλο), Τζίμσιτι (86′ Καλντάρα), Καστάν, Ντε Ρόον, Φρόιλερ, Γκόζενς, Πάσαλιτς (46′ Μουριέλ), Γκόμες (66′ Μαλινόβσκι), Σαπάτα (66′ Κόλεϊ)

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Τομιγιάσου (74′ Εμπαγέ), Ντανίλο, Ντένσγουιλ, Κρέτσι (78′ Σανταντέρ), Μεδέλ, Σβάνμπεργκ (64′ Ντομίνγκες), Όλσεν (64′ Ορσολίνι), Σοριάνο, Μπάροου (64′ Σανσόνε), Παλάσιο