Στο πλευρό της Άστον Βίλα για την παραμονή η Άρσεναλ

Έδωσε ενδιαφέρον στη μάχη της παραμονής η Άρσεναλ, καθώς ηττήθηκε από την Άστον Βίλα.

Για την 37η αγωνιστική της Premier League, η Άστον Βίλα πήρε σπουδαία νίκη για την παραμονή της με 1-0 απέναντι στην Άρσεναλ στο “Villa Park”.

Οι Λονδρέζοι ήταν πολύ κακοί και, προ πάντως, βαρετοί, καθώς δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις και τις οποίες δεν αξιοποίησαν. Οι παίκτες του Σμιθ ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ευκαιρία που είχαν και από ένα κόρνερ, κάνοντας διαχείριση του σκορ, αλλά έχοντας και κάποιες καλές στιγμές.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κακό, από άποψη θεάματος, αλλά οι “Χωριάτες” ήταν αυτοί που προηγήθηκαν χάρις τον Τρεζεγκέ στο 27′. Το cooling break βοήθησε, καθώς από το κόρνερ που κέρδισαν, ο Τρεζεγκέ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και με μονοκόματο σουτ, νίκησε τον Μαρτίνεζ για το 1-0.

Είχαν και άλλες δύο καλές ευκαιρίες με ένα μακρινό σουτ και μία κεφαλιά, αλλά μπορούσαν να απειλήσουν μόνο από στημένες μπάλες και αντεπιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή κυκλοφορία (65%) όμως το πρόβλημα υπήρχε στην τελική πάσα. Τελείωσαν το πρώτο 45λεπτο με μόλις τρεις τελικές και καμία από αυτές στον στόχο.

Η αλλαγή συστήματος και η τετράδα στην άμυνα βοήθησε την ομάδα του Αρτέτα, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δυσκολεύτηκε να βρει γκολ. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, κλείνοντας τους διαδρόμους.

Το γκολ, εν τέλει, δεν ήρθε για τους “Κανονιέρηδες” που όσο και αν πάλευαν, δεν έβρισκαν χώρους και τις ελάχιστες φορές που τους βρήκαν, έκαναν λάθη.

Κίτρινες: Τορέιρα (35′), Λακαζέτ (61′), Λουίζ (71′), Κολάσινατς (80′), ΜακΓκίν (87′)

Άστον Βίλα (Σμιθ): Ρέινα, Τάργκετ, Μινγκς, Κόνσα, Ελμοχαμάντι (25′ Γκίλμπερτ), Χούριχεϊν (73′ Νακάμπα), Λουίζ, ΜακΓκίν, Γκρίλις, Σαμάτα (72′ Ντέιβις), Τρεζεγκέ

Άρσεναλ (Αρτέτα): Μαρτίνεζ, Κολάσινατς, Λουίζ (60′ Τίρνεϊ), Χόλντινγκ, Σακά (60′ Πεπέ), Τορέιρα (46′ Τσάκα), Θεμπάγιος, Σέντρικ (79′ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ, Ενκετιά