Πάτησε τριάδα και κοιτάει Ευρώπη η Ατλέτικο

Νίκη με αυτογκόλ πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης, ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν Βαγιαδολίδ και Χετάφε.

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα της Λεβάντε και το «Camilo Cano» η Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της La liga. Ο Γκονζάλες καθάρισε για τους φιλοξενούμενους, χαρίζοντας τους το γκολ της νίκης αφού πέτυχε αυτογκόλ. Με αυτή την νίκη η ροχιμπλάνκος έφτασαν 55 βαθμούς και ανέβηκε μόνη την τρίτη θέση.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε θα μπορούσε να καθαρίσει την νίκη από το πρώτο μέρος, όμως έπεσε σε έναν εξαιρετικό Αϊτόρ, ο οποίος είχε απαντήσεις στις προσπάθειες των Καράσκο (6’), Τομάς (17’).

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά η Ατλέτικο είχε την απόλυτη κατοχή και προσπαθούσε να φέρει στα δικά της μέτρα το παιχνίδι. Μόλις στο 15’ ο Μπρούνο Γκολζαλες άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο, σίγουρα δεν ήταν αυτό που ήθελε όμως προσπαθώντας να κόψει μια πάσα, σκόραρε ένα αυτογκόλ και έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Τόμας από την άκρη της περιοχής, σούταρε προς την κάτω δεξιά γωνία, αλλά ο Αίτορ αν και εκτός θέσης αλλά εκτινάχτηκε και έκανε μια θαυμάσια απόκρουση.

Οι ροχιμπλάνκος συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο και στο 47’ έχασαν ακόμα μια ευκαιρία γκολ. Ο Ντιέγκο Κόστα σηκώθηκε πάνω από την άμυνα για να εκμεταλλευτεί μια σέντρα από κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τόμας είδε το γκολ που πέτυχε να ακυρώνεται ως οφσάιντ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα δύο χαμένες ευκαιρίες με τον Ζοάο Φέλιξ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με την Ατλέτικο να κατοχυρώνει τους τρεις βαθμούς της νίκης και να παραμένει σε θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Λεβάντε (Πάκο Λόπεθ): Φερνάντεθ, Τόνιο, Κόκε (60′ Μοράλες), Μπρούνο, Βέζο, Ροτσίνα, Βούκσεβιτς (60′ Καμπάνια), Ραντόγια, Μπάρντι (83′ Ερνάνι), Σέρχιο Λεόν (70′ Μπόρχα Μαγιοράλ), Μαρτί (60′ Μιραμόν)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Σάβιτς, Ερμόσο (59′ Χιμένες), Λόντι, Αρίας, Κόκε, Παρτέι (84′ Μοράτα), Σαούλ, Καράσκο (60′ Ζοάο Φέλιξ), Γιορέντε (59′ Κορέα), Ντιέγκο Κόστα (80′ Ερέρα).

Βαγιαδολίδ – Χετάφε 1-1

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα Βαγιαδολίδ και Χετάφε αναδείχτηκαν 1-1 με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σε τροχιά Ευρώπης με 49 βαθμούς.Η Χετάφε κόλλησε για τρίτη σερί αγωνιστική στην ισοπαλία και πλέον η διαφορά της από την ζώνη του Champions League άνοιξε στους τέσσερις πόντους.

Στο 41’ ο Μάτα ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, και να στέλνει την μπάλα χαμηλά μέσα από το αριστερό δοκάρι, για το 0-1. Η χαρα του γκολ κράτησε λίγο και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+3’) ο Ουναλ ισοφάρισε για την Βαγιαδολίδ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 1-1.

Η Χετάφε προσπάθησε να βρεθεί μπροστά στο σκορ ξανά με τον Μάτα, ο οποίος σήκωσε το κεφάλι και έπιασε ένα έξοχο σουτ που πέρασε από τον τερματοφύλακα και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.