Ατλέτικο Μαδρίτης- Ρεάλ Μαδρίτης: Μοιρασιά στο ντέρμπι

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Μαδρίτης, αν και προηγήθηκε η Ατλέτικο δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά με τη Ρεάλ να ισοφαρίζει

Ισόπαλο χωρίς νικητή με 1-1, ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Μαδρίτης μεταξύ της Ατλέτικο και της Ρεάλ, για την 26η αγωνιστική της La Liga στο “Γουάντα Μετροπολιτανο”.

Μετά από αυτή την αναμέτρηση κερδισμένη βγήκε η…Μπαρτσελόνα, αν και η Ατλέτικο είναι στην πρώτη θέση με 59 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Ρεάλ είναι τρίτη με 54.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Καρίμ Μπενζεμά έγραψε ιστορία, καθώς προσπέρασε τον Ρομπέρτο Κάρλος και είναι πλέον ο πρώτος ξένος ποδοσφαιριστής σε συμμετοχές με τη Ρεάλ στο ισπανικό πρωτάθλημα, με 371.

H Ατλέτικο είχε μπει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχε μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι της, πίεζε ψηλά, αλλά δεν έχει απειλήσει στα πρώτα λεπτά την εστία του Τιμπό Κουρτουά.

Μόλις στο 15ο λεπτό ο Μάρκος Γιορέντε έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Σουάρες, ο οποίος πλάσαρε τον Κουρτουά και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της και να ανταπεξέλθει στην πίεση των γηπεδούχων οι οποίο μέσα σε ένα λεπτό απείλησαν δύο φορές την εστία του Κουρτουά. Ο Καράσκο βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτουά, ο οποίος απέκρουσε, στη συνέχεια ο Γιορέντε που πήρε το ριμπάουντ έστειλε την μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Λεμάρ βρήκε τον Καράσκο στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ, εκείνος γύρισε στον Σουάρες, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω στον Κουρτουά.

Στο 81’ ο Όμπλακ αρνείται την ισοφάριση της Ρεάλ. Ο Βινίσιους έβγαλε στον Μπενζεμά, ο οποίος πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα της Ατλέτικο, και απέκρουσε εκ νέου όταν ο Γάλλος στράικερ πήρε το ριμπάουντ.

Τελικά στο 88’ ο Μπενζεμά κάνει την ντρίμπλα, αρχικά έδωσε τον Κασεμίρο στην περιοχή που στη συνέχεια γύρισε στον Γάλλο στράικερ, ο οποίος πλάσαρε για το 1-1 νικώντας την δύναμη του Όμπλακ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο, Κόκε, Γιορέντε, Καράσκο, Λεμάρ, Κορέα, Σουάρες.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Βάθκεθ, Βαράν, Νάτσο, Μεντί, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Ασένσιο, Ροντρίγκο, Μπενζεμά.

ΟυεσκαΘέλτα 3-4

Νωρίτερα  Ουέσκα και την Θέλτα μπορεί να μην είχαν το ενδιαφέρον του ντέρμπι, ωστόσο στο «Αλκοράθ» έγινε πραγματική αναμέτρηση, οι  φιλοξενούμενοι επικράτησαν 4-3 και ανέβηκαν στην όγδοη θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν τελευταίοι με 20 και πλέον ψάχνουν απεγνωσμένα αντίδραση.

Η Θέλτα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ με τον Σάντι Μίνα, αλλά η Ουέσκα απάντησε άμεσα με τον Δημήτρη Σιόβα (14’) και τον Ράφα Μιρ (16′). Ωστόσο ο Νολίτο στο 37΄ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μπήκαν σε θέση οδηγού με τον Ούγκο Μάγιο (52’). Η απάντηση και το 3-3 ήρθε για τους γηπεδούχους με τον Νταβίντ Φερέιρο (74’), όμως μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Φραν Μπελτράν διαμόρφωσε το τελικό 3-4 και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.