Ατλέτικο Μαδρίτης: Ήττα ΣΟΚ από την Αλαβές

Πρώτη νίκη και πρώτοι βαθμοί στο πρωτάθλημα για την Αλαβές που νίκησε την Ατλέτικο Μαδρίτης

Για την 7η αγωνιστική της La Liga, η Αλαβές έκανε το «μπαμ» και νίκησε με 1-0 την πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Μεντιθορόθα».

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έχασε την «χρυσή» ευκαιρία ν΄ ανέβει, έστω και προσωρινά στην κορυφή, τρεις ημέρες πριν τη μάχη στο «Σαν Σίρο» με την Μίλαν στο Champions League και παράλληλα πιστοποίησε ότι ακόμη δεν έχει αποκτήσει μία σταθερότητα στο παιχνίδι της, γνωρίζοντας την πρώτη εφετινή της ήττα στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, το πρώτο της τρίποντο και τους πρώτους της βαθμούς πήραν οι γηπεδούχοι, που βρίσκονταν στον πάτο της βαθμολογίας με μηδέν βαθμούς. Πλέον η Αλαβές ξεκόλλησε και βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 3β, αφήνοντας τελευταία και με ματς λιγότερο τη Χετάφε.

Το νικητήριο τέρμα του αγώνα πέτυχε μόλις στο 4ο λεπτό ο Λαγκουάρδια. Στη συνέχεια οι «ροχιμπλάνκος» αν και είχαν ανούσια και φλύαρη κατοχή, δεν μπορούσαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης στο υπόλοιπο του αγώνα, καθώς ήταν πολλοί άστοχοι.