Ατρόμητος-ΑΕΚ: Πέρασε “αέρας” από το Περιστέρι η Ένωση

Με την καλύτερη εμφάνισή της στη σεζόν, η ΑΕΚ διέλυσε τον Ατρόμητο και σταμάτησε το σερί του.

Για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ πέρασε θριαμβευτικά από το Περιστέρι, νικώντας με 0-5 τον Ατρομήτο και δείχνει να ταρακουνήθηκε από τον αποκλεισμό της στο κύπελλο από τον Άρη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Εζεκιέλ Πόνσε που πέτυχε χατ τρικ, ενώ από κοντά του ήταν και οι Πήλιος, Γκατσίνοβιτς και Γιόνσον.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση ήταν καταιγιστική με την άμυνα του Ατρόμητου να μην μπορεί να περιορίσει τις ενέργειες των παιχτών της ΑΕΚ με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 0-3, ενώ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για επίτευξη περισσοτέρων τερμάτων.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με την ομάδα του Αλμέιδα να κάνει ότι θέλει στην άμυνα του Ατρόμητου και να προσθέτει ακόμα δύο τέρματα για το τελικό 0-5.

O αγώνας:

Η ΑΕΚ βρήκε γκολ μόλις στην πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με δράστη τον Εζεκιέλ Πόνσε. Στο 2ο λεπτό, ο Πήλιος έκανε την βαθειά μπάλα στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, ο Πόνσε κινήθηκε μπροστά από τα στόπερ, έκανε ένα κοντρόλ, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό τελείωμα στην απέναντι γωνία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσιντώτα.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και είχε πολύ καλή στιγμή στο 5ο λεπτό με το κόρνερ που εκτέλεσε ο Πήλιος και το γυριστό του Γιόνσον που έγλειψε το δεξί δοκάρι του Ατρόμητου.

Στο 14′ η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ, ο Γκατσίνοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση αυτή την φορά, ο Κάλενς έκανε το σουτ που μπλόκαρε ο κίπερ των Περιστεριωτών.

Λίγες στιγμές αργότερα, ο Γκατσίνοβιτς πέρασε το Κιβρακίδη, γύρισε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας με τον Πόνσε να προλαβαίνει τον Τζαβέλλα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 17′ ο Άμραμπατ ταλαιπώρησε τον Ντε Μποκ έκανε την σέντρα, ο Πόνσε έκανε την προβολή με τον Τζαβέλλα να αλλοιώνει την πορεία της μπάλας και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 26′ ο Ατρόμητος έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του με την μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Βέργος πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ πάνω στον Κάλενς και κέρδισε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, μια από τις πολλές συνεργασίες των Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς με τον Ελβετό να μπαίνει στην περιοχή και να πλάσαρει πάνω στον πρώην τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Στο 34′ ο Γιόνσον δοκίμασε το πόδι του από τα 30 μέτρα και ανάγκασε τον Τσιντώτα να παραχωρήσει κόρνερ. Ο Γκατσίνοβιτς πήρε την εκτέλεση, ο Βίντα έκανε την πρώτη κεφαλιά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς, ο Κάλενς πήρε το ριμπάουντ και με γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 42′ ο Γιόνσον έκανε το λάθος στην μεσαία γραμμή, ο Γιουμπιτάνα σούταρε πάνω στον Στάνκοβιτς που έδιωξε με τα πόδια.

Αν και κάποιος θα περίμενε πως η ΑΕΚ θα ηρεμούσε το τέμπο της κάτι τέτοιο δεν έγινε και με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος, στο 48′ ο Πήλιος έκανε το κόρνερ, ο Κάλενς έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε εστία.

Στο 52′ ο Γκατσίνοβιτς βρήκε τον Τσούμπερ στην περιοχή με τον Ελβετό να σουτάρει πάνω στον Τσιντώτα που μπλόκαρε.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Πόνσε ολοκλήρωσε το χατ τρικ. Η ΑΕΚ έβγαλε υποδειγματική αντεπίθεση, ο Πινέδα τροφοδότησε τον Άμραμπατ στα δεξιά, αυτός είδε το ανέβασμα του Ρότα τον τροφοδότησε, μπήκε στην περιοχή, ο δεξιός Μπακ της Ένωσης βρήκε τον Πόνσε που με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 0-4.

Φαίνεται πως η μέρα δεν ήθελε τον Τσούμπερ καθώς στο 65′ ο Γκατσίνοβιτς γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά ο μεσοεπιθετικός της Ένωσης έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στο 67′ ο Γενς Γιόνσον εξαργύρωσε το πολύ καλό ματς που έκανε με ένα γκολ. Ο Πήλιος εκτέλεσε κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Γιόνσον πήρε την ψηλοκρεμαστό κεφαλιά και νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-5 και δεύτερη ασίστ του Πηλίου.

Ο Ατρόμητος απείλησε το 73′ με την κεφαλιά του Αντζιέλσκι μετά το ελεύθερο χτύπημα του Κουέν την οποία έδιωξε ο Στάνκοβιτς σε κόρνερ.

Στο 76′, ο Φερνάντες εκτέλεσε φάουλ από πλεονεκτική θέση αλλά δεν βρήκε εστία, την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κουέν δύο λεπτά αργότερα.

Στο 88′ ο Πισάρο συνεργάστηκε υπέροχα με τον Αραούχο, ο αρχηγός της Ένωσης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Σκόρερς: 2′, 15′, 58′ Πόνσε, 35′ Κάλενς, 67′ Γιονσον

Κίτρινες: Βίντα, Πιζάρο

ΑΕΚ(Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα, Κάλενς, Ρότα, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Πόνσε

Ατρόμητος(Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κιβρακίδης, Κουντέ, Κουέν, Γκονζάλες, Γιουμπιτάνα, Βέργος, Βαλένσια