La Liga: Τρομερή ανατροπή και νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε με τη πλάτη στον τοίχο, όμως γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη κόντρα στην Αλμερία

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-2 της ουραγού Αλμερία στο Μπερναμπέου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της La Liga.

Αποτέλεσμα, που έφερε τους «μερένχες» και πάλι στην κορυφή, όπου θα έχει την ευκαιρία αργότερα να επιστρέψει η Χιρόνα. Πάντως, η «βασίλισσα» έχει ματς λιγότερο και κρατά την κατάσταση στα χέρια της. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά δε γλίτωσαν την 10η σερί εκτός έδρας ήττα

Η Αλμερία, που δεν έχει ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, «πάγωσε» τους Μαδριλένους στο πρώτο ημίχρονο, μπαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0!

Το γήπεδο «κατηφόρισε» στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες της Ρεάλ να ισοφαρίζουν γρήγορα με τον Μπέλιγχαμ στο 56′ και τον Βινίσιους στο 67΄ σε 2-2. Στο 90+9′ οι Μαδριλένοι βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Καρβαχάλ για το τελικό 3-2.

Αλαβές-Κάντιθ 1-0 (51΄ πέν. Ριόχα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Λας Πάλμας 0-2 (35΄ Μολέιρο, 83΄ Χαβιέρ Μουνόζ)

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 1-1 (45+1΄ Σέρλοτ – 90+1΄ Γιαμπρές)

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (61΄ Ντούρο)

Θέλτα-Σοσιεδάδ 0-1 (11΄ Μέντες)

Οσασούνα-Χετάφε 3-2 (9΄ Ραούλ Γκαρσία, 31΄ Μουνιόζ, 80΄ Αρέσο – 64΄ Μαγιοράλ, 68΄ Μακσίμοβιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 3-2 (56΄ Μπέλινγχαμ, 67΄ Βινίσιους, 90΄+9 Καρβαλιάλ – 1΄ Ραμαζανί, 43΄ Γκονζάλεθ)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 19:30

Xιρόνα-Σεβίλλη 22:00