Ατρόμητος- ΑΕΛ: Έκανε τη ζημιά η Λάρισα

«Φωτιά» στα play-out και στην υπόθεση παραμονή έβαλε η ΑΕΛ, μετά τη νίκη της επί του Ατρομήτου

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 0-1 από την ΑΕΛ στο Περιστέρι, για την 3η αγωνιστική των play-out της Σούπερ λιγκ 1.

Η Λάρισα προηγήθηκε με το γκολ του Στίφλερ στο 41′, μετά το τραγικό λάθος του Μανδά. Δοκάρι για την ομάδα του Περιστερίου είχε ο Μανούσος.

Ο Σάββας Παντελίδης συνεχίζει χωρίς νίκη στον πάγκο της ομάδας, φτάνοντας τους 9 αγώνες, ενώ η ομάδα του Περιστερίου αγνοεί τη νίκη για 10 σερί αγώνες και έχει μία νίκη σε 15 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις!

Πλέον η ομάδα του Περιστερίου παραμένει στην 4η θέση με 29β, ενώ η ομάδα της ΑΕΛ έβαλε φωτιά στα play-out, καθώς ανέβηκε στην προτελευταία θέση με 23β, αφήνοντας τελευταίο τον Παναιτωλικό με 21β.

Χωρίς κάποια ουσιαστική φάση στο πρώτο 15λεπτο από τις δύο ομάδες, με τον Ατρόμητο να έχει την κατοχή της μπάλας και την ΑΕΛ να είναι σε θέση άμυνας.

Στο 20ο λεπτό η Λάρισα είχε την πρώτη καλή στιγμή, με το σουτ του Ακούνια να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μανδα.

Στο επόμενο λεπτό απάντησαν οι γηπεδούχοι, με το σουτ του Σάλομον από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε άουτ.

Λίγα πράγματα και στη συνέχεια, με την επόμενη φάση να γίνεται στο 38′ με το δυνατό σουτ του Γκάλο, να διώχνει δύσκολα ο Νάγκι.

Στο 41ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ντουρμισάι πήρε την κεφαλιά, ο Μανδάς δεν απέκρουσε σωστά και στη συνέχεια της φάσης ο Στίφλερ με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Στο 45+2 ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Μανούσος σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά και ο Αγκάγιεφ στη συνέχεια επιχείρησε το σουτ που κατέληξε άουτ.

Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 0-1 επί του Ατρομήτου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 52′ οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μανούσος με διπλή προσπάθεια, έκανε το σουτ, αλλά ο Νάγκι έσωσε την ΑΕΛ, κάνοντας εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 71ο λεπτό ο Μανδάς έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε και στη θέση του μπήκε ο Θεοδωράκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΛ έπαιξε με τον χρόνο, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να απειλήσει τους φιλοξενούμενους. Το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τη Λάρισα να φεύγει με μία σημαντική νίκη.

Κίτρινες: Γκαλβάο, Μαυρομμάτης – Γλυνός, Γιακιμόβσκι, Ντουρμισάι, Μαξιμένκο, Νάγκι, Ζίσιτς, Μπέρτος

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς (71′ Θεοδωράκης), Γκάλο, Μαυρομμάτης, Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον, Ούμπιντες, Νάτσος (58′ Μουνίθ), Ενσικουλού (37′ Αγκάγιεφ), Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος

ΑΕΛ (Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος, Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόβσκι (64′ Ηλιάδης), Στίφλερ, Κολομπίνο, Γλυνός, Ακούνια (89′ Γκράουρ), Μπεν-Χατίρα (75′ Ζίζιτς), Ντουρμισάι (89′ Μιλοσάβλιεβιτς)