Με ανατροπή η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη στη Στουτγκάρδη

Η Ντόρτμουντ έφυγε με το “διπλό” από τη έδρα της Στουτγκάρδης, κερδίζοντας δύσκολα, με ανατροπή και νικητήριο γκολ του νεαρού Κνάουφ στο τέλος

Για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ αν και ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μπήκε καλύτερα και έκανε την ανατροπή, επικρατώντας με 2-3 στην έδρα τη Στουτγκάρδης και βρίσκεται πλέον στην 5η θέση με 46 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 9η θέση έχοντας 39 βαθμούς.

Η Ντόρτμουντ απείλησε πρώτη φορά στο 14ο λεπτό της αναμέτρηση με τον Νταχούντ που σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κόμπελ ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι Βεστφαλοί τρία λεπτά μετά την μεγάλη τους ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, δέχτηκαν γκολ, με την Στουτγκάρδης να κάνει το 1-0 στο 17′, όταν ο Σόσα έβγαλε την σέντρα και ο Καλάιτζιτς έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι από εκεί και έπειτα, διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους έως την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στον δεύτερο ημίχρονο, η Ντόρτμουντ μπήκε πιο συγκεντρωμένη και ισοφάρισε στο 47ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Μπέλινγκχαμ, ο οποίος έκανε ένα ωραίο σουτ από καλό σημείο και σκόραρε, φέρνοντας το ματς στα ίσια, 1-1. Λίγο αργότερα, στο 52′, ο Μόρεϊ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και έστρωσε στον Ρόις που έκανε υποδειγματικό τελείωμα για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 1-2.

Η Στουτγκάρδη αντέδρασε και στο 78΄ο Κουλιμπαλί έβγαλε τετ-α-τετ Ντινταβί που νίκησε τον Χιτζ και έκανε το 2-2. Η ομάδα του Τέρζιτς όμως ήθελε να φύγει με την νίκη από την Μερσέντες-Μπενς Αρένα και στο 80ο λεπτό ο Χάαλαντ έστρωσε στον Κνάουφ, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

Κίτρινες: 21′ Σόσα, 28′ Φόρστερ, 31′ Χούμελς, 50′ Κεμπφ, 82′ Αντόν, 90+2′ Χιτζ

Στουτγκάρδη (Ματαράζο): Κόμπελ, Κεμπφ (86′ Τσουρλίνοφ), Άντον, Μαυροπάνος (61΄Στένζελ), Σόσα, Καραζόρ, Έντο, Κουλιμπαλί (86′ Κλέμεντ), Φόρστερ (68′ Τόμι), Κλίμογουιτς (61′ Ντινταβί), Καλάιτζιτς.

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτζ, Μόρεϊ (84′ Πίκτσεκ), Ακαντζί, Χούμελς (46′ Τσαν), Γκερέιρο, Ντιλέινι, Ρέινα (79′ Μπραντ), Μπέλινγκχαμ (80′ Αζάρ), Νταχούντ, Ρόις (67′ Κνάουφ), Χάαλαντ.