Ατρόμητος- ΑΕΛ: Μοίρασαν βαθμούς στο Περιστέρι

Από ένα καλό ημίχρονο είχε ο Ατρόμητος και η ΑΕΛ και στο τέλος οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας

O Ατρόμητος αναδείχθηκε 1-1 με την ΑΕΛ στο Περιστέρι, για την 23η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η Λάρισα και με το γκολ του Ακούνια (44′) προηγήθηκε (τραγικό λάθος του Μανδά στο γκολ), αλλά η ομάδα του Περιστερίου «ξύπνησε» στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην ισοφάριση με τον Αγκαγιεφ (76′).

Οι Περιστεριώτες παραμένουν στην 8η θέση με 26β, ενώ η ομάδα του Φέστα έφτασε τους 10β και βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Η Λάρισα μπήκε πιο δυνατά, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ατρόμητο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, σε δύο περιπτώσεις στο 6ο λεπτό με τον Στίφλερ και στο 15′ με τον Νικολιά.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του Ατρομήτου έγινε στο 31′, με την κεφαλιά του Κωτσόπουλου να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νάγκι.

Στη συνέχεια η ομάδα του Φέστα ανέβασε στροφές και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να δημιουργήσει κάτι.

Στο 41′ ο Ακούνια απείλησε, αλλά εξ’ επαφής δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά και να κάνει το 0-1.

Κάτι που κατάφερε στο 44′, ο Μανδάς έκανε μεγάλο λάθος, καθώς πήγε να διώξει τη μπάλα και σημάδεψε τον Μπεν Χατίρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και μετά από φάση διάρκειάς, πάσαρε στον Ακούνια, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΛ (0-1).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά, κυκλοφορούσε τη μπάλα, προσπαθώντας να φτάσει στην εστία του Νάγκι, με την ομάδα του Φέστα να θέλει να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 65′ ένα σουτ του Χαρίση μπλόκαρε ο Νάγκι.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία με τον Ακούνια, όμως ο Μανδάς έδιωξε δύσκολα.

Στο 74′ οι Περιστεριώτες είχαν καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, αλλά το πλασέ του Κωτσόπουλου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της ομάδας.

Στο 76′ ο Ατρόμητος έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από σέντρα-σουτ του Γκάλο από τα δεξιά, ο Αγκάγιεφ με σουτ στη κίνηση μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 1-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της ανατροπής, αλλά η Λάρισα κράτησε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Στρούγγης, Μαυρομμάτης- Γιακιμόφσκι, Ακούνια, Ηλιάδης

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Γκαλβάο, Στρούγγης, Μαυρομμάτης, Χαρίσης (74΄ Ούμπιντες), Σάλομον, Μουνίθ (61΄ Ραμπέγιο), Χριστοδουλόπουλος (61΄ Αγκάγεφ), Κωτσόπουλος (83΄ Γιακουμάκης), Μανούσος (46΄ Εντομβόνγι)

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μαξιμένκο (52΄ Μιχαήλ), Ζίζιτς, Χουσίνο, Γιακιμόβσκι (71΄ Καρανίκας), Γκράουρ, Κολομπίνο, Στίφλερ (60΄ Ηλιάδης), Μπεν-Χατίρα (61΄ Μιλοσάβλιεβιτς), Ακούνια, Νικολιάς