Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης: Αντέδρασαν και ξέσπασαν οι Περιστεριώτες

Ο Ατρόμητος διέλυσε τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον έστειλε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας

O Ατρόμητος νίκησε με 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Περιστέρι, για την 12η αγωνιστική της Super League 1.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Περιστερίου πέρασε στην προτελευταία θέση της κατάταξης, αφήνοντας στην τελευταία θέση την “Ελαφρά Ταξιαρχία”. Πλέον, οι Περιστεριώτες βρίσκονται στην 13η θέση, με 9 βαθμούς μετά από 12 αγωνιστικές, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στους 7.

Ο Σπιριντόνοβιτς στο 9΄, ο Μουνίθ στο 40΄ και ο Κουλούρης (64′, 75′) πέτυχαν τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Φατιόν (18΄πεν.) για λογαριασμό της ομάδας του Φέστα. Με 10 παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι, λόγω της αποβολής του Λισγάρα στη φάση του πέναλτι του Ατρόμητου (67΄).

O αγώνας:

Από νωρίς ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, μόλις στο 9ο λεπτό ο Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Κότσαρη και με εύστοχο πλασέ, έκανε το 1-0.

Στο 14ο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε και έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Άλβες μέσα από την περιοχή, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 18ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Χατζηισαϊα και ο διαιτητής μετά την υπόδειξη του VAR δόθηκε υπέρ του Απόλλωνα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φατιόν, κάνοντας το 1-1.

Στο 40ο λεπτό η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με ωραίο σουτ του Μουνίθ, σημείωσε το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά και έψαξε την ισοφάριση, αλλά ο Ατρόμητος έβαλε τέλος στο ματς στο 64ο λεπτό. Ο Λισγάρας ανέτρεψε τον Κουλούρη, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των φιλοξενούμενων. Το πέναλτι ανέλαβε ο Κουλούρης, ευστόχησε και έκανε το 3-1.

Στο 75′ οι Περιστεριώτες έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, πέτυχαν και τέταρτο τέρμα. Μετά από γύρισμα του Μουνίθ, ο Κουλούρης έκανε το σουτ, ο Κότσαρης απέκρουσε και στη συνέχεια με νέο πλασέ ο Έλληνας επιθετικός σφράγισε τη νίκη (4-1).

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πισάνο σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κότσαρη.

Kίτρινες: Χατζηισαϊας, Βασιλαντωνόπουλος, Σάλομον – Άλβες, Φατιόν, Ιωαννίδης, Σλίβκα

Κόκκινες: Λισγάρας

Ατρόμητος (Παράσχος): Γιαννιώτης, Στρούγγης, Χατζηισαΐας (80′ Παπαδόπουλος), Μαυρομμάτης, Βασιλαντωνόπουλος, Σάλομον, Χαρίσης (80′ Ντένιτς), Καστεγιάνο, Μουνίθ (80′ Μπεντινέλι), Σπιριντόνοβιτς (86′ Πισάνο), Κουλούρης (86′ Τζαβίδας)

Απόλλων Σμύρνης (Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (46′ Ντεντάκης), Λισγάρας, Άλβες, Τουτουαρίμα, Σλίβκα, Φατιόν, Κάστρο, Φαν Λα Πάρα, Παμλίδης (46′ Ντάουντα), Ιωαννίδης (69′ Μαρτίνεθ)